Nov pogin čebel, znani vzroki za pogine: klotianidin na koruzi

Minister Židan je ob tem dejal, da je krivce potrebno kaznovati

Prlekija-on.net, ponedeljek, 25. april 2011 ob 17:546
Čebelnjak

Čebelnjak

Danes v dopoldanskem času je OKC PU Murska Sobota ponovno sprejel obvestilo o dveh primerih pogina čebel. Prvi primer so policisti obravnavali v Dolnji Bistrici (UE Lendava). Z ogledom kraja so ugotovili, da je enemu čebelarju v 33 panjih poginila velika večina čebel. Drugi primer pogina so policisti obravnavali v Brezovcih (UE Murska Sobota), kjer je v 34 čebeljih panjih, ki so last enega čebelarja, poginila tretjina čebel.

V obeh primerih sta na kraj dogodka prišla tudi kmetijski inšpektor in strokovna sodelavka Nacionalnega veterinarskega inštituta. Kmetijski inšpektor je za potrebe analize odvzel tudi vzorce poginulih čebel.

Materialna škoda ni ocenjena. Točen vzrok pogina bo pokazala analiza poginulih čebel.

Prve analize kažejo na krivdo klotianidina
Po poročanju RTV Slovenija so znane tudi prve analize vzorcev odvzetih pri poginulih čebelah prejšnje dni. Te analize kažejo, da je kriv klotianidin, ki ga je mogoče najti na semenu koruze. Inšpektorji bodo zato v prihodnjih dneh preverjali izvor semena koruze, njegovo pravilno obdelanost in način sajenja. Seme koruze, ki je lahko v prometu v Sloveniji, mora biti po besedah ministrstva tretirano in obdelano v skladu s pravilnikom o dolžnostih uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev ter pravilnikom o kakovosti semena žit. Zdaj bodo tako ugotavljali skladnost kakovosti semena koruze in preverjali spoštovanja dobre kmetijske prakse pri sajenju koruze. Kmetje so namreč v tem obdobju sejali na suhnatih tleh in vetrovnih vremenskih razmerah.

Našo regijo sta zaradi teh dogodkov konec prejšnjega tedna že obiskala kmetijski minister Dejan Židan in glavna inšpektorica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Saša Dragar Milanovič. Minister Židan je ob tem povedal, da ko izvejo vzrok, želijo izvedeti tudi, kdo je krivec in krivca ustrezno kaznovati.

Zaradi klotianidina v Nemčiji leta 2008 poginilo 330 milijonov čebel
Klotianidin so v Nemčiji uporabili leta 2008, da bi uničili koruznega zajedalca. Kmalu zatem je poginilo 330 milijonov čebel, analize pa so pokazale, da je 29 od 30 teh čebel poginilo neposredno od vpliva tega pesticida. Vlada je takrat takoj prepovedala ta pesticid ter povrnila škodo oškodovancem. Ta pesticid so takrat prepovedali tudi v Franciji, Italiji in pri nas, v Sloveniji.

misekovi ponedeljek, 25. april 2011 ob 21:14

ja in ki te zej koruza cvete, mater je močen toti biod... lobi

Dejan ponedeljek, 25. april 2011 ob 21:28

Sej ne cvete. Toti strup je na semenih in je zaradi sühega pa vetrovnega vremena to odišlo v lüft. In od tega so čebele vmirale.

MHA ponedeljek, 25. april 2011 ob 21:49

Dobro ka deš ze gre, ka de toti gift doj opra s cvetof.

misekovi ponedeljek, 25. april 2011 ob 22:50

Bar ka nesmo po mi krivi!! vinogradniki

psm torek, 26. april 2011 ob 08:48

To je insekticid Poncho.
Pri sejanju koruze ki je razkužena z omenjenim razkužilom bi morali na sejalnice namontirati ustrezno napravo, ki bi preprečile zanašanje insekticid na druge kulture.Nekateri tega ne upoštevajo.

TUNČEK torek, 26. april 2011 ob 18:52

Fsefküp se mi zdi, da je problem v hibridih karuze. Bole jo križajo bole je šipko semen in ga potli morejo tretirati z gifti. Pri storih sortah karuze se je to ne dogojalo, je bija donos pa slapši. Gnes pa bi fsoki rat meja veki pridelek neglede na ceno ( se provi crkjene čele) .

Če je pa toti pesticid prepovedani pri dveh naših sosidah in prinas, so ga kmetje dobili v Afstriji ali pa pri Madžarih... Šokiran

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Prlekija-on.net. Pri komentiranju se držite teme, ne uporabljajte sovražnega govora in upoštevajte pravila.



Več v Črna kronika