kobreti sreda, 3. december 2008 ob 19:23

Tak za letošje svetke pa nede pokanja z petardami, ker imamo novo vlodo pa novi zakon, ki de ga seveda policija nadzoruvalaHjooj, pokajo lehko samo pasje bombiceStrelec

Glavna novost zakona je, da prepoveduje uporabo, kupovanje in posedovanje petard kategorije 2 in 3 (torej tistih, katerih učinek je le pok). Še vedno pa se lahko uporabljajo tista pirotehnična sredstva kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je svetlobni efekt.

Tako se lahko uporablja le petarde kategorije 1, ki predstavljajo zelo majhno nevarnost. Pa še te se lahko uporabljajo od 26. decembra do 2. januarja. Prodaja teh petard pa je dovoljena od 19. do 31. decembra. Tipični takšni izdelki so bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, konfeti – bombice, pokajoče žabice, male petarde, pasje bombice in podobno.

Za kršitelje je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov. Pri tem je kršitev že samo posest petarde kategorije 2 in 3. Mladoletniki, stari od 14 do 16 let, pa lahko pirotehnične izdelke uporabljajo le ob prisotnosti staršev. Petard ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah, zaprtih prostorih, bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, kjer potekajo javni shodi in prireditve.

Pirotehničnih izdelkov kategorije 1 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 14 let, kategorije 2 mlajšim od 16 let, kategorije 3 pa mlajšim od 18 let.

Dejan sreda, 3. december 2008 ob 20:03

Hjeeh. Pokalo de glihtak kak fsakšo leto. Toti zakoni ke dosti ne pomogajo.

prlek1825 sreda, 3. december 2008 ob 20:53

pa normalno ke se poka, te se vsej ve ke so svetki! isto kak te za vuzem! čist drugo vzdušje je kda se poka kak kda je tišina! glede varnosti pa resen treba paziti keri poka!

Zvončica četrtek, 4. december 2008 ob 00:36

Ognjemet je OK, petarde pa so eno veko S.....

Nela četrtek, 4. december 2008 ob 00:59

Jaz sem proti totin petardan, se posebej ko jih lidje no bole smrklavci pod noge mecejo, derek me je tega stroh. Ali pa ko vidim, kak se nori delajo s ten, pa gor stojijo pa cokajo da poci, taka mi vse slabo pride, ko to vidim. Ali pa ko deco glejan, da tote rakete drzijo pa prizigajo.......Hjooj Ognjemet man ze rejsi Juhuhu je dosta lepsi pa bole romanticni... Kis na fris

MILAN četrtek, 4. december 2008 ob 07:54

Butl
to tak je nekej more počiti ka se narod poveseli
ka bi to doj spravili se nede zgodilo pa makar neven kekšne kazni
pokalo je že od nekda gnesdin pa še bol zato ka lehko fsakši
pride go toga.Za deco pa je tak bilo pa bo stalno en iziv nekej novega
pa fest nevarnega.Nejbol v redi je ka malin pokožeš kekšna je nevarnost
pa ka jih nefčiš če že pokajo ka to tak ka nedo sami pa drügi meli nevol.
Nejpret je to strašno zanimivo te potli pa jin mine.

stajerc13 četrtek, 4. december 2008 ob 09:15

jaz pa niman nič proti peterdan in pokaji....
samo nej se najde plac ke se lehko mečejo...
tu v Kopri je bija praf plac ke si legko poka keko te je bila vola...
sen pa pred dnevi šteja na spletni stroni 24ur ka je nekši smrklavec v Spliti vrga petardo v otroški voziček...tak ka so mogli otroka stareg 10 mescov v bolnico odpelati...
to so hude stvari...Hjooj

Legionar četrtek, 4. december 2008 ob 10:05

Pozdravljeni! Sem novi na forumi in glede pokanja bi reka naslednje; se strinjam, da se poka, vendar po pravilih. Zakon je jasen, ve se, ki se lehko poka in kdaj se lahko poka ter s čin se lehko poka. In dokič je vse v okvirih sprejemljivega, je ok. Samo pri vsem skupaj pozabljamo, ka smo ni sami. Povečini se poka vsepovprek in pri tem trpijo pač tisti ki jim to gre na živce, pa starejši in tudi mlajši, še posebej pa živali. Ste kdej pomislili na vse to pri vsem totem cirkusi?

kobreti četrtek, 4. december 2008 ob 11:47

Seveda pa je najlepše zakon pač prekršiti ali pa iskati tiste lukje v jen ,ki so v zaokoni ne zapisane in tak do te pomalen naša deca izumili kaj novega, dokič nan nede cele kuče v luft pognalo, če že z navodnimi petardami nesmejo pokati.Tak naprimer najdete na spodjen naslovi celo formulo kak to fse fkup zoženiti pa ka oreng rukne, pred cajton so to med odmoron v Zadarski šoli delali, Pomalen pa de te vendar pri nas. Se nigi ne piše ka z plastenkami nesmejo pokatiHehe


http://www.youtube.com/watch?v=GkXEsu4Tqrc

stajerc13 četrtek, 4. december 2008 ob 11:59

najbojše ka bi duma strelali na karbit tak kak za vuzen...Buum

Legionar četrtek, 4. december 2008 ob 12:38

kobreti je napisal/a:
Seveda pa je najlepše zakon pač prekršiti ali pa iskati tiste lukje v jen ,ki so v zaokoni ne zapisane in tak do te pomalen naša deca izumili kaj novega, dokič nan nede cele kuče v luft pognalo, če že z navodnimi petardami nesmejo pokati.Tak naprimer najdete na spodjen naslovi celo formulo kak to fse fkup zoženiti pa ka oreng rukne, pred cajton so to med odmoron v Zadarski šoli delali, Pomalen pa de te vendar pri nas. Se nigi ne piše ka z plastenkami nesmejo pokatiHehe



Gnes pokajo s petardami, zutra do metali ročne bombe ali pa kakšne duma izdelane. OK, hec na stran; kar sen šteja rečti je to, ka je konec koncev pokanje ne prepovedano. So pač pravila igre, ka se tak izrazim, ki pa kdaj se lahko poka. Ki pa piše ka deca s petardami ne smejo pokati? Lahko, samo ne pač vsigi, ki se jim zazdi! Jebemti, nekši red pa more biti. Tučem

Dejan četrtek, 4. december 2008 ob 13:18

Ja nekši red pa pamet more biti. Samo so še lehko ne ven kakši zakoni pa prepovedi, bodo se nejšli takši butli, ki bodo liden to metali pod noge pa v nejvekših gužvah. Bole se neke prepovedovle, bole je zanimivo ka se krši.

S karbiton pa se glih tak nesmi pokati. Isto za vüzen vala, ka lehko pokaš negi na travniki som sebi.

To ka pa se z nekšimi plastenkami poka pa še je bol nevarno. To pa je prova bomba že.

Legionar četrtek, 4. december 2008 ob 13:21

Dejan je napisal/a:
Ja nekši red pa pamet more biti. Samo so še lehko ne ven kakši zakoni pa prepovedi, bodo se nejšli takši butli, ki bodo liden to metali pod noge pa v nejvekših gužvah. Bole se neke prepovedovle, bole je zanimivo ka se krši.

S karbiton pa se glih tak nesmi pokati. Isto za vüzen vala, ka lehko pokaš negi na travniki som sebi.

To ka pa se z nekšimi plastenkami poka pa še je bol nevarno. To pa je prova bomba že.
jaz sem iz šalinec, kjer se zlo poka s karbidom za vuzen. pa to delamo že 40 let, tradicionalno, pa se še nikoli nič ni zgodilo pa skrbimo za varnost in prireditev tudi prijovimo.petarde pa so drugo; policija naj dela svoje delo pa kaznuje, če koga dobi poleg, drugače ne gre. pa tudi či kakšni starejši kakšnega šmrklavca okrog vuh vseka zaradi tega, ni nič narobe. pa tudi na starših je dosti, samo kaj, či so stori dostikrot večji butli od dece.

Nela četrtek, 4. december 2008 ob 13:23

Mene je tega fest stroh ko se pod noge mece, pa med lidi notri. Sej se nej poka dale ja, samo ne tak. Lidje tak nedo hejali pokati, tepa naj zakon rece kej ce. Je pa tudi lepo biti okrog 12 na ploci, ali ki pac si, pa ognjemet cakali, samo do placa pridi pa je po hudo, ce vse san leti.Na zadnje urejal: Nela, dne: četrtek, 4. december 2008 ob 12:47

Dejan četrtek, 4. december 2008 ob 13:27

O karbiti pa o vüzmi pa smo fse že v toti temi povedali -> Krbit
Eni so proti, eni za. Mene nikoli neje motilo, ka se poka. To naredi vzdušje. Vedno pa pač s pometjo.

Video Pokanje z krbiton

Video Pokanje v Cvetkovcih

Legionar četrtek, 4. december 2008 ob 13:31

Nela je napisal/a:
Mene je tega fest stroh ko se pod noge mece, pa med lidi notri. Sej se nej poka dale ja, samo ne tak. Lidje tak nedo hejali pokati, tepa naj zakon rece kej ce. Je pa tudi lepo biti okrog 12 na ploci, ali ki pac si, pa ognjemet cakali, samo do placa pridi pa je po hudo, ce vse san leti.se strinjam. pa ne samo lidje, tudi živali fest teško to prenašajo. tudi one živijo z nami, pa mogoče se kdo smeje z mene, ampak tak je. sicer pa ne vem, kaj je to zaeno zadovoljstvo, ka vužgeš eno stvor, pa jo te vržeš vstran, ka ona poči...Butl

stajerc13 četrtek, 4. december 2008 ob 13:41

neven ali se motin ali je resen...
ka letos niti pedard nedo odovali?...negi sen to prešteja...
magari na travniki z škotlami na krbit-sa,o ka se čuje pokaje...
tan je tudi najbolj sigurno...tiste plastične glaže pa je bojše ka deca ne vidijo se mislin ka neje tak nedužna zadeva...bol nevarna kak petarde-no kak bo dobro bo...ven ka jaz nikdor ne mečen petard...ja pa res ka je za novo leto lepo če se poka...primeni pred blokon je kak na fronti bilo za novo leto...Žalosten

nobenega močka pa druge živoli neje bilo blizig bloka pol mesca...vse se je nekan poskrilo...
Hud

Dejan četrtek, 4. december 2008 ob 13:57

@Legionar
Sej či s karbiton pokaš, neje nič drgači. Glihtak se živoli s ten plošijo pa nešče ma zadovolstvo ka poči s tistin. Je fseeno či petardo vüžge pa vrže ali na fasl stopi pa vüžge.

Či pa se petard nede odovalo, pa itak dobiš fse kod Cigana.

Legionar četrtek, 4. december 2008 ob 14:00

Dejan je napisal/a:
@Legionar
Sej či s karbiton pokaš, neje nič drgači. Glihtak se živoli s ten plošijo pa nešče ma zadovolstvo ka poči s tistin. Je fseeno či petardo vüžge pa vrže ali na fasl stopi pa vüžge.

Či pa se petard nede odovalo, pa itak dobiš fse kod Cigana.


ja, se strinjam. sploh mi nije jasno, zakaj pokati za nekše praznike...

Dejan četrtek, 4. december 2008 ob 14:15

Ja v gorji objavi se mi je zdelo ka zagovorjaš pokaje za vüzen, ker si iz Šalinec, ki ma dugo tradicijo tega.
Mene ne moti, ka se za vüzen poka. To do poseben čar k totin praznikon in se ohranja tradicija. Tüdi za novo leto neje problem, či kej poči. Samo treba pač s pametjo. Pa ka se to ne dela negi v gužvi med lidmi, to je resen blesavo. Jas som sicer nikoli petard ne mečen pa ne pokan. To sen dela, gda sen bija mali. Pa to je blo bol za vüzen s karbiton, za novo leto s petardami bol redko.
Samo se gnesden itak nejdejo lidje, ki bodo za fsakši malo vekši ruml, policijo zvali. To se mi zdi blesavo, ka drügo itak nima za delati, kak samo čoka, gda de koga lehko prijava.



Za dodajanja objave se prijavite.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Prlekija-on.net. Pri komentiranju se držite teme, ne uporabljajte sovražnega govora in upoštevajte pravila.