Mladinska izmenjava »I dont see any borders. Do you?«

Projekt je v Rakičanu povezal več kot 40 mladih iz Slovenije, Slovaške, Romunije, Nemčije, Grčije in Madžarske, ki so pobližje spoznavali begunsko problematiko

Prlekija-on.net, ponedeljek, 14. november 2016 ob 14:00
Mladinska izmenjava v Rakičanu

Mladinska izmenjava v Rakičanu

Med 4. in 13. novembrom je v RIS Dvorcu Rakičan potekala mladinska izmenjava »I dont see any borders. Do you?« Projekt je v Rakičanu povezal več kot 40 mladih iz Slovenije, Slovaške, Romunije, Nemčije, Grčije in Madžarske, ki so pobližje spoznavali begunsko problematiko.

Kot pravijo organizatorji projekta, RIS Dvorec Rakičan, je projekt »I dont see any borders. Do you?« nastal zaradi begunske krize, v kateri se je znašla Evropa: »Ljudje iz Bližnjega vzhoda zapuščajo svoje domove v upanju po boljšem življenju. V osrčju te situacije so se znašli Evropejci, ki ne vedo, kako naj se odzovejo in kako naj ravnajo. Eni pomagajo beguncem, drugi se jih bojijo, eni jih v osebnih vozilih vozijo v sosednje države, drugi v strahu pred njimi zaklepajo vrata svojih domov

V projektu so vključene države, ki so se v lanskoletni begunski krizi znašle na poteh, ki so jih begunci izbirali za prihod v želene države. Kot pravijo organizatorji, s projektom želijo, da se mladi udeleženci iz držav, ki so neposredno vpete v begunsko krizo, srečajo in drug drugega poučijo o situaciji, v kateri je na tisoče ljudi. »Želimo si, da bomo razširili svoja obzorja, da se bomo naučili, zakaj je prišlo do tega, da bomo spoznali razlike med različnimi skupinami beguncev oziroma migrantov in da bomo bolje razumeli situacijo, v kateri so se znašli ljudje, ki so primorani zapustiti dom, imetje in svojo državo ter se z enim nahrbtnikom podati v neznano državo. Na tak način želimo spodbuditi strpnost in solidarnost med ljudmi,« je povedala koordinatorka projekta Tadeja Horvat.

Na desetdnevni izmenjavi so se udeleženci skozi različne aktivnosti dotikali tematik, povezanih z begunci: o težavah, s katerimi so se ob prihodu beguncev soočali v različnih državah, pobližje so spoznavali krizo v Siriji, pridobivali informacije o islamu, o Islamski državi, raziskovali ozadje krize v Siriji in iskali rešitve, kako lahko vsi prispevajo k razbijanju stereotipov do beguncev in s tem toleranci ter sprejetosti v svoji skupnosti.

Tekom izmenjave so jih obiskali predstavniki Ministrstva za notranje zadeve, ki so jim pobližje predstavili migrantsko situacijo v Sloveniji, obiskali pa so tudi azilni dom v Ljubljani, kjer so videli, kako je za migrante poskrbljeno pri nas.

Poleg tematik, neposredno povezanih s temo projekta, pa so na izmenjavi potekale različne aktivnosti, prek katerih so udeleženci spoznavali kulture drugih sodelujočih držav in postajajo bolj zavedni o skupni Evropi, ki ji vsi pripadamo, presegajo stereotipe ter širijo toleranco do drugih narodnosti, običajev, jezikov  in religije.

Izmenjava je poteka pod okriljem programov Erasmus+, Mladi v akciji.


Komentarji

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Prlekija-on.net. Pri komentiranju se držite teme, ne uporabljajte sovražnega govora in upoštevajte pravila.



Več v Kultura in izobraževanje