Kipci dr. Franca Miklošiča najzaslužnejšim za debato na GFML

Ravnatelj GFML Zvonko Kustec je ob 20-letnico delovanja dijaškega debatnega kluba najzaslužnejšim za razvoj debate – Liani Miholič, Martini Domajnko in Bojani Skrt – podelil jubilejne bronaste kipce dr. Franca Miklošiča

Prlekija-on.net, četrtek, 9. marec 2017 ob 18:25
Bojana Skrt, Liana Miholič in Martina Domajnko

Bojana Skrt, Liana Miholič in Martina Domajnko

Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer (GFML) v teh dneh slavi 20-letnico delovanja dijaškega debatnega kluba in organizira jubilejni Mednarodni debatni turnir, ki je 15. po vrsti. Ob tej priložnosti je ravnatelj GFML Zvonko Kustec najzaslužnejšim za razvoj debate – Liani Miholič, Martini Domajnko in Bojani Skrt – podelil jubilejne bronaste kipce dr. Franca Miklošiča.

Na prireditvi tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor
Otvoritvena slovesnost 15. Mednarodnega debatnega turnirja je potekala v četrtek, 9. marca, v športni dvorani v Ljutomeru in so se je udeležili predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, županja Občine Ljutomer mag. Olga Karba in ravnatelj GFML Zvonko Kustec. Predsednik Borut Pahor je v svojem nagovoru čestital vodstvu gimnazije in organizacijskemu odboru za uspešno organizacijo že 15. debatnega turnirja. Med drugim je poudaril, kako pomembno je obvladati retorične spretnosti tako v slovenščini kot v tujem jeziku, kadar zagovarjamo svoje stališče. Dodal je še, da se kot predsednik države veliko druži z mladimi in ob tem pri njih z veseljem opaža, »sposobnost, željo, samozavest in ambicijo, da zelo jasno artikulirajo svoje poglede. To mi govori o tem, da v Sloveniji raste samozavest v generacijah, kar je zelo pomembno za našo ambiciozno prihodnost

O pomenu debate je ravnatelj GFML Zvonko Kustec povedal: »Debatni turnirji niso le priložnost za spodbujanje kritičnega mišljenja, oblikovanje dialoga o aktualnih družbenih vprašanjih in razvijanje aktivnega državljanstva pri mladih, temveč so tudi priložnost za nova poznanstva in prijateljstva, omogočajo spoznavanje drugačnih kulturnih vzorcev in navad, spodbujajo učenje tujih jezikov in s tem širijo lastna miselna in duhovna obzorja

Leta 1997 je GFML uresničila zamisel bivše dijakinje, dr. Manje Klemenčič, sedanje predavateljice na Harvardu, o debatnem klubu. V 20 letih se je popolnoma izmenjalo pet generacij dijakov, ki so znali pridobljene veščine unovčiti na marsikaterem poklicnem področju. Na prireditvi sta o svojih začetkih in spominih spregovorila tudi nekdanja debaterja Jerneja Domajnko in Aleš Kustec.

Bronasti kipci dr. Franca Miklošiča Liani Miholič, Martini Domajnko in Bojani Skrt
Vrhunec prireditve je predstavljala podelitev bronastih kipcev, najvišjega priznanja, ki ga podeljuje GFML po potrditvi Sveta šole dijakom in zaposlenim za življenjske dosežke. Kipce, ki so delo akademske kiparke in slikarke Irene Brunec Tebi, je nagrajenkam podelil ravnatelj GFML Zvonko Kustec. V obrazložitvah k podeljenim kipcem je bilo prebrano: Liana Miholič, profesorica nemščine in angleščine na GFML, je leta 1997 na pobudo Zavoda za odprto družbo skupaj s sodelavko Martino Domajnko vzpostavila delovanje šolskega debatnega kluba. Vse od takrat vztrajno usmerja delo mladih debaterjev, ki pod njenim mentorstvom sodelujejo na debatnih turnirjih, okroglih mizah, konferencah, v radijskih in televizijskih oddajah ter v projektih in na izmenjavah. Kot sodnica debaterje spremlja na sobotne državne debatne turnirje, vsako leto pa se uspešno kvalificira tudi za sodnico na svetovnem debatnem prvenstvu. Že 15 let soorganizira Mednarodni debatni turnir v Ljutomeru.

Martina Domajnko je do leta 2016 delala kot profesorica in svetovalna delavka na GFML. Leta 1997 je skupaj s kolegico Liano Miholič sprejela izziv, da na šoli vzpostavita delovanje debatnega kluba. 19 let je bila mentorica slovenskim debaterjem, ti pa so pod njenim vodstvom poleg debatnih turnirjev sodelovali tudi na okroglih mizah, izmenjavah, konferencah ter v radijskih in televizijskih oddajah. Pogosto je sodelovala kot sodnica na sobotnih državnih debatnih turnirjih. Že 15 let soorganizira Mednarodni debatni turnir v Ljutomeru.

Bojana Skrt je predsednica Zavoda za kulturo dialoga Za in proti, pod okriljem katerega delujejo vsi debatni klubi v Sloveniji. Že od začetkov debate na Gimnaziji Franca Miklošiča požrtvovalno nudi pomoč pri delu šolskega debatnega kluba. Klub se je vidno razvijal in napredoval tudi zaradi njene strokovne podpore. Aktivno sodeluje pri mreženju in vzpostavljanju stikov z debatnimi klubi v tujini. Predvsem pa je zaslužna za zagon in vsakoletno krovno organizacijo Mednarodnega debatnega turnirja v Ljutomeru.


Več v Kultura in izobraževanje