Z vozil spet pada nevaren led

Ob mrzlih zimskih jutrih smo v križiščih in krožiščih, lahko opazili kupe ledu, ki je na cestne površine in tudi pločnike padel iz tovornih in drugih vozil

Prlekija-on.net, ponedeljek, 18. december 2017 ob 20:30
Led na cestišču in pločniku

Led na cestišču in pločniku

Ob teh mrzlih decembrskih jutrih, smo po mestu v Ljutomeru, predvsem v križiščih in krožiščih, ponovno lahko opazili kupe ledu, ki je na cestne površine in tudi pločnike padel iz tovornih in drugih vozil. Na tleh so ležali veliki in nevarni kosi ledu ter zmrznjenega snega.

Vozniki teh vozil bi že pred začetkom vožnje morali očistiti svoje vozilo ledu in snega, saj med vožnjo ti leteči kosi ledu za ostale udeležence pomenijo veliko nevarnost, če denimo kos ledu nenadoma pade na vetrobransko steklo ali pa na pešca na pločniku. V preteklosti se je zgodilo že kar nekaj nesreč, kjer je led padel na mimovozeča vozila ter poškodoval tudi ljudi.

Vsak voznik bi ob takih jutrih pred vožnjo torej moral zlesti na vrh vozila in počistiti led, ki je nastal iz nabrane vode, a to počne le malokdo. Tudi pri osebnih vozilih bi vozniki morali pred vožnjo poskrbeti, da se z vozila temeljito očisti nočna slana in zmrzal s stekel. Tako večina voznikov nekaj minut, dokler notranje ogrevanje ne prične delovati na polno, vozi z močno zmanjšanim vidnim poljem, kar je izredno nevarno.

Ključna oprema vsakega vozila v teh mrzlih dneh, je torej sredstvo za odmrzovanje in strgalo, tudi metlica za sneg. Za vozila, ki so čez noč parkirana na odprtem, je priporočljiva tudi ponjava, ki prekrije vsaj prednja stekla, lahko pa si pomagamo tudi z rjuho ali kartonom.

Za prekršek se voznik kaznuje z globo 200 evrov
Tudi policija ob tem opozarja vse voznike, da na motornih in priklopnih vozilih v cestnem prometu ne sme biti snega, ledu, vode ali drugih snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti vozila ali ki bi se lahko raztresale ali razlivale z njega. Tovor na in v vozilu pa mora biti ustrezno naložen in pritrjen oziroma pokrit tako, da se ne razsipa ali pada z vozila in ne predstavlja nevarnosti ali ovire za udeležence cestnega prometa ali povzroča škode na cesti in objektih.

Take situacije so zelo nevarne na vseh cestah in za vse udeležence (tudi pešce, kolesarje itd.), predvsem pa zunaj naselij in na avtocestah, kjer lahko led, ki prileti z vozila, zaradi višjih hitrosti prebije tudi vetrobransko steklo in hudo poškoduje udeležence.

Zaradi nizkih temperatur v teh dneh opozarjajo tudi na čista stekla. Vozniki, še pred vožnjo poskrbite, da bodo vsa stekla na vozilu ter zunanja vzvratna ogledala čista in da bo iz vozila omogočena dobra preglednost.

Za prekršek se voznik kaznuje z globo 200 evrov, v primeru nastanka hudih telesnih poškodb v prometni nesreči pa ima dejanje znake kaznivega dejanja zoper varnost javnega prometa.


Več v Črna kronika