Mladi moramo biti vključeni in upoštevani na vseh ravneh

Na regijskem posvetovanju o nacionalnem programu za mladino so mladi izpostavili potrebo po vključevanju in upoštevanju mladih na vseh ravneh.

Prlekija-on.net, sreda, 17. avgust 2022 ob 16:01
Regijsko posvetovanje o nacionalnem programu za mladino

Regijsko posvetovanje o nacionalnem programu za mladino

Pred kratkim je potekalo peto regijsko posvetovanje, tokrat v Pomurju, za pripravo Resolucije o nacionalnem programu za mladino, in sicer na območju kompleksa Mladinskega centra Prlekije, na Spodnjem Kamenščaku 23, na katerem so mladi izpostavili potrebo po vključevanju in upoštevanju mladih na vseh ravneh in predlagali ustvarjanje delovnih skupin sestavljenih iz mladih in odločevalcev, ki bi se redno srečevali tako na lokalni kot tudi na nacionalni ravni. Mladi iz Pomurja in lokalni ter nacionalni odločevalci so imeli tako neposredno priložnost spoznati najboljši Mladinski center v Sloveniji izhajajoč iz rezultata javnega razpisa URSM. Sam osrednji mladinski pomurski dogodek ob letošnjem Evropskem letu mladih je bil tudi popestren z izvajanjem Mladinskega benda Pürga in nastopom mlade pevke Nine Brasseur.

45 mladih udeležencev iz različnih krajev Pomurja, ki so se jim še pridružili profesionalni mladinski delavci, je najbolj izpostavilo tematike okolja, trajnosti in kulture. Opozorili so na problem hitre mode in predlagali spodbujanje krožnega gospodarstva in uporabo lokalno pridelane hrane. Na področju kulture so predlagali uvedbo štipendij za umetniške poklice, višja nadomestila za samozaposlene v kulturi, status mladega kulturnika in več financiranja kulturnih ustanov, tudi na lokalni ravni. Na področju izobraženja so mladi izrazili željo po več življenjskih vsebinah, kot tudi željo po pouku v naravi. Na področju zaposlovanja in podjetništva so opozorili na razlikovanje in odnos med mladimi in starejšimi zaposlenimi ter predlagali zvišanje minimalnih plač. Na področju bivanjskih razmer so, tako kot že na preteklih posvetih, opozorili na pomanjkanje stanovanj in na njihovo previsoko ceno - zato so predlagali uvedbo davka na prazna stanovanja. Na področju zdravja in dobrega počutja mladih so izpostavili pomen ozaveščanja o duševnem zdravju in izrazili željo po drugačnem sistemu ocenjevanja v šolah, saj to lahko zelo negativno vpliva na njihovo duševno zdravje. Na področju mladih, družbe in mladinskega sektorja so izpostavili potrebo po vključevanju in upoštevanju mladih na vseh ravneh in predlagali ustvarjanje delovnih skupin sestavljenih iz mladih in odločevalcev, ki bi se redno srečevali tako na lokalni kot tudi na nacionalni ravni. Opozorili so tudi na problem centralizacije, mladi iz ruralnih območij namreč posledično nimajo toliko priložnosti.

Prvič je bil na regijskih posvetih izpostavljen problem brezdomstva - izpostavili so tudi konkretne rešitve za spopadanje s tem problemom, in sicer ustanovitev dnevni centrov za brezdomne osebe, kjer bi jim bi bila nudena prehrana, psihosocialna pomoč in krepitev življenjskih kompetenc za izhod iz brezdomstva. Mladi so se v svojih izlaganjih zelo potrudili in nazorno predstavili rezultate dela po skupinah. Med njimi je izstopal mladenič Bor Zver iz Turnišča, poudaril je, da lokalne skupnosti morajo podpreti mladinske že uveljavljene dejavnosti, kjer so mladi že vložili svoj čas in denar v projekte in ne, da kontra njim financirajo kvazi, umetne in izmišljene dejavnosti, ki bodo tako in tako kmalu propadle, ker v bistvu nimajo v ozadju pristne mladinske zagnanosti, povrh pa se še lažno predstavljajo za projekte razvoja podeželja. Ob tem dogodku so mladi skupaj z nacionalnimi in lokalnimi odločevalci tudi zasadili jablano Bobovec v parku spominov MCP-ja.

Ker je temeljni cilj NPM zagotoviti medsektorsko usklajen pristop do problemov, s katerimi se soočajo mladi, so se posveta udeležili tako predstavniki lokalnih skupnosti kot nacionalnih institucij. Dialog z mladimi pa so vzpostavili svetovalka na Uradu RS za mladino Nataša Lombergar, predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Brodnik Lodewijk, Gorazd Gruntar, Darko Simončič in Slavica Završnik, županja občine Ljutomer mag. Olga Karba. Dialogu so se pridružili še predsednik Razvojnega sveta pomurske regije in župan občine Razkrižje Stanko Ivanušič, predstavnici gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer prof. Liljana Fajdiga in Karmen Stolnik in pa nova poslanka v državnem zboru iz Pomurja Sara Žibrat. Vodilo kamenskega pomurskega mladinskega tokratnega posveta je bilo: »Nič o mladih brez mladih« mora tudi v prihodnje ostati vodilo najrazličnejših politik, ki urejajo naše življenje - od udejstvovanja mladih v paleti različnih vsebin NVO, izobraževanja, zaposlovanja, okoljevarstva, kulture in stanovanjske politike.«

Tekst, foto: Tamara Brumen; MCP-PC NVO, so. p. in Mreža Mama



Več v Kultura in izobraževanje