Kulturna dediščina prihodnosti (Cultural heritage with modern touch)

Erasmus+ in 1. mobilnost na OŠ Stročja vas.

Prlekija-on.net, ponedeljek, 14. november 2022 ob 21:40
Kulturna dediščina prihodnosti

Kulturna dediščina prihodnosti

Osnovna šola Stročja vas je koordinatorica celotnega projekta, v katerega so vključene še Portugalska, Latvija in Srbija. Projekt, ki nosi naslov Kulturna dediščina prihodnosti (Cultural heritage with modern touch), traja 2 leti in se izvaja pod okriljem platforme Erasmus+. Glavni cilji, ki jih zasledujemo, so ohranjanje kulturne dediščine, predvsem na območju, v katerem živimo (poudarek na čebelarstvu, trgatvi, kmečkih običajih, narečju ...), postavitev interaktivnega poligona, ki bi tako lokalno prebivalstvo kot tudi turiste nagovoril k ogledu različnih elementov, zgradb, dogodkov, ki so povezani s kulturno dediščino v našem okolju, interaktivna knjiga in knjiga v vezani obliki, v kateri bodo opisani vsaj trije lokalni obredi, dogodki iz preteklosti partnerskih držav, z namenom ozaveščanja pomena lastne identitete ter hkrati spoznavanja in sprejemanja različnih tradicij. Na OŠ Stročja vas smo izpeljali prvo mobilnost v okviru projekta Erasmus+.

V nedeljo, 23. 10. 2022, pozno zvečer, so prispeli naši gostje iz treh držav, učenci in učitelji iz Srbije, Portugalske, ter Latvije. Prve mobilnosti se je udeležilo 8 učiteljev in 8 učencev.

V ponedeljek, 24. 10. 2022, smo program začeli s kratkimm kulturnim programom, kjer so se predstavili naši pevci, tamburaši in folklora. Gostje so nam predstavili značilnosti njihovih držav, sledil je team-building in sprehod do do cerkvice sv. Ane, kjer smo gostom predstavili legendo o zakleti Ani. V popoldanskem času smo se udeležili različnih delavnic; izdelovali smo punčke iz ličja, izdelke iz lesa, gline in pekli ajdovo pogačo, klipiče ter slastne piškote z gospo Nado Pintarič.

V torek, 25. 10. 2022, smo iskali elemente kulturne dediščine svojih držav, ki bi jih vključili v interaktivni poligon in v knjigo. Z glasovanjem smo odločili, da bo logotip, ki bo predstavljal naš projekt tisti, ki so si ga zamislili Srbi. Po malici smo se z avtobusom odpeljali v Pristavo na ogled Kmečkega muzeja. Popoldan smo se odpravili v Globoko, v vinograd gospoda Mirka Koštija. Tam smo sprejeli tudi županjo občine Ljutomer, mag. Olgo Karba, ki je obiskovalce pozdravila in izrazila navdušenje nad projektom ter zaželela uspešno bivanje v Sloveniji, z željo, da se gostje še kdaj vrnejo v kraje, kjer ljudje trdno delajo, kjer so doma srčni in prijazni ljudje. Nato smo začeli s trgatvijo, ki je bila sicer zelo pozna, a dovolj, da so gostje dobili uvid v potek tega opravila in v ,,prešanje'' grozdja. Naš hišnik, gospod Srečko Mihorič, je prikazal stiskanje grozdja in z veseljem so poskusili sveži sok. Predstavil se nam je tudi čebelar iz Čebelarskega društva Ljutomer, ki je zbranim predstavil čebelarstvo v Sloveniji in ponudil tudi različne okuse medu za pokušino. Na dogodku so sodelovali tudi člani TD Pütar, ki so spekli slastne dobrote in PGD Ljutomer, ki so poskrbeli, da smo se okrepčali z jedmi iz žara.

V sredo, 26. 10. 2022, smo v delavnici pripravljali animacije na temo kulturna dediščina, učitelji pa so medtem izvajali delavnico IKT. Popoldan smo si ogledali tudi znamenitosti Ljutomera. Ob koncu srečanja je vsaka država pripravila plakat o vtisih svojega bivanja v Sloveniji. Zvečer smo v šolski telovadnici s kulturnim programom zaključili naše druženje, si izmenjali simbolična darila in vtise.

V četrtek, 26. 10. 2022, smo se s solzami v očeh poslovili od naših prijateljev in si obljubili, da se znova snidemo. Da je vse potekalo gladko, gre zahvala naši učiteljici angleščine in nemščine, Jasni Ivanušič, ki je tudi koordinatorica projekta in naši ravnateljici, Mateji Leskovar Polanič, brez katere projekta ne bi bilo in tudi ne te izjemne izkušnje.Le v treh dneh smo se z našimi gosti zelo povezali. Celotna izkušnja je bila zelo lepa in zabavna, pridobili smo si veliko novih spominov ter prijateljev s katerimi ostajamo ,,na vezi'' in upamo, da se v življenju spet kdaj srečamo.

Zapisali: Kaja Viher in Daša Ščavničar Srša



Več v Kultura in izobraževanje