Z novim šolskim letom za manj kot dva pustimo avto doma

Začetek šolskega leta je primeren čas, da vsi udeleženci v prometu znova premislimo, na katerih poteh lahko pustimo avto doma in tako vzpostavimo nove, okolju, denarnici in zdravju prijaznejše, potovalne navade.

Prlekija-on.net, torek, 5. september 2023 ob 12:29
Pobuda Manj kot dva

Pobuda Manj kot dva

IPoP - Inštitut za politike prostora je letos že drugič zagnal kampanjo Manj kot dva, ki s sloganom »Za manj kot dva je avto doma!« ozavešča prebivalce Slovenije o negativnih posledicah pretirane rabe avtomobila za kratke vsakodnevne poti ter spodbuja spremembe v potovalnih navadah.

Začetek šolskega leta je primeren čas, da vsi udeleženci v prometu znova premislimo, na katerih poteh lahko pustimo avto doma in tako vzpostavimo nove, okolju, denarnici in zdravju prijaznejše, potovalne navade. Podatki kažejo, da je več kot polovica dnevnih poti, ki jih opravimo z avtomobilom, krajših od dveh kilometrov. To so razdalje, ki bi jih lahko opravili aktivno - peš, s kolesom, s skirojem, rolko.

Novo šolsko leto - nove potovalne navade!

Med krajšimi vsakodnevnimi potmi gre najpogosteje za poti na delo, spremljanje otrok v šolo in vrtec, prostočasne aktivnosti ter manjše opravke. Raziskave kažejo, da je moč navade in navidezno udobje pogost razlog za izbiro avtomobila kot prevoznega sredstva.
Spreminjanje navad zahteva čas in ponavljanje, najlažje je začeti ob večjih življenjskih prelomnicah. Začetek šolskega leta je tako odlična priložnost za vzpostavljanje novih potovalnih navad družinskih članov. 1. septembra začnemo usklajevati nove urnike in takrat je lažje začeti z novimi navadami, ki vključujejo aktivno mobilnost, vsaj na krajših razdaljah.

Odrasli, spomnimo se, kako smo mi hodili v šolo

30 let nazaj je 90 % otrok v šolo hodilo peš. Danes je običajno polovica otrok prepeljanih v šolo z avtomobilom, čeprav večina otrok živi v bližini šole in bi lahko šli v šolo samostojno ali v družbi vrstnikov.

Da bi odrasle, ki imajo največji vpliv na to, kako otroci hodijo v šolo, spodbudili k razmisleku, smo v sodelovanju s produkcijo Warehouse Collective pripravili tri videe. Slikovito prikažejo želje otrok, ki si v šolo ne želijo z avtomobilom, zakaj je samostojna in aktivna pot dobra zanje in kaj vse nam na poti v šolo lahko ponudi življenje.

Starše v prvi vrsti skrbi varnost otrok, saj je dandanes v okolici šol običajno več avtomobilskega prometa. A ravno starši so tisti, ki najbolj vplivajo na prometno varnost v okolici šole. Manj kot bo tam avtomobilov, bolj bo varno za otroke.

Otroci, ki gredo v šolo samostojno, se učijo odgovornosti zase in druge, hkrati pa postajajo suvereni udeleženci v prometu. Na poti v šolo spoznavajo svoje okolje in postajajo del lokalne skupnosti.

Tudi učiteljem je všeč, če otroci hodijo v šolo aktivno, saj tako lažje sledijo pouku, ker so se na poti prebudili in naužili svežega zraka, sovrstnikom pa so že imeli priložnost povedati o dogodivščinah preteklega dne.

Aktivna pot v šolo je pomembna za zdravje in dobro počutje otrok. Kot oblika telesne dejavnosti lahko pomaga otrokom ohranjati zdravo telesno težo in pripomore k zdravemu telesnemu in duševnemu razvoju. Čist zrak v okolici šole tudi zmanjša možnosti za razvoj ali blaži potek nekaterih bolezni. Avtomobili, ki v času prihodov v šolo stojijo v prostem teku, namreč za trikrat povečajo izpuste na območju šole.
In nenazadnje - otroci si želijo samostojno hoditi v šolo, zato je pomembno, da jim to tudi omogočimo. Za to smo odgovorni vsi - starši, učitelji, udeleženci v prometu, prostorski in prometni načrtovalci, odločevalci.

Odslej naj bo za manj kot dva avto doma!

Na naše odločitve o izbiri prevoznega sredstva vplivajo številni razlogi. Mnogi se odločajo za avtomobil zaradi praktičnosti in prepričanja, da je to najhitreje. A izkušnje kažejo, da na krajše razdalje avtomobil ni vedno najboljša izbira. Nekateri posamezniki brez avtomobila ne morejo na pot, želimo pa si, da tisti, ki lahko, odslej na kratkih poteh pustijo avto doma.

Razdalja je pomemben dejavnik pri izbiri prevoznega sredstva, vendar raziskave kažejo, da je veliko vsakodnevnih poti v Sloveniji dovolj kratkih, da bi jih lahko opravili aktivno - peš, s kolesom, s skirojem, z rolko. Če zamenjamo avtomobil za druge načine prevoza na krajših razdaljah, bomo pomembno vplivali na znižanje izpustov in gnečo na cestah, posledično pa tudi na varnost. S hojo, kolesarjenjem, vožnjo s skirojem ali rolko bomo na enostaven način poskrbeli za več gibanja, izboljšanje zdravja, zmanjšanje stroškov ter povečanje zadovoljstva.




Več v Kultura in izobraževanje