Domača sončna elektrarna – kako doseči največjo samooskrbo?

Glavna naloga sončne elektrarne je, da sončno svetlobo pretvarja v električno energijo. To pomeni, da vam omogoča samooskrbo z električno energijo in energetsko neodvisnost objekta. Vprašanje pa je, kako domačo sončno elektrarno čim bolje izkoristiti, da bo samooskrba čim večja.

Oglasno sporočilo, ponedeljek, 11. november 2024 ob 07:34
Domača sončna elektrarna

Domača sončna elektrarna

Domača sončna elektrarna je torej sistem, ki sončno svetlobo pretvarja v električno energijo. Njeni temeljni elementi so sončni paneli na strehi objekta, razsmernik in optimizator moči, ki vam zagotavljajo samooskrbo z električno energijo.

Pomen samooskrbe z električno energijo

Samooskrba z električno energijo je danes predmet mnogih debat, še posebej, ker se nam na področju obračunavanja električne energije obeta veliko sprememb. Ne glede na to, je do sedaj popolnoma jasno, da je samooskrba ekonomična rešitev za številne lastnike sončnih elektrarn.

Samooskrba z električno energijo vam zagotavlja nižje račune za elektriko, kar je več kot očitna finančna korist. Poleg tega pa pripomore tudi k večji energetski neodvisnosti od javnega električnega omrežja, skupaj s hranilniki električne energije pa zagotavlja tudi večjo zanesljivost pri dobavi električne energije.

Domača sončna elektrarna

Pravilno načrtovanje sončne elektrarne je ključ do večje samooskrbe

Vendar se je potrebno zavedati, da je stopnja samooskrbe odvisna od številnih dejavnikov. Na prvem mestu je zagotovo izkoristek domače sončne elektrarne in če želite doseči maksimum, potem je ključnega pomena pravilno načrtovanje sončne elektrarne kar se tiče njene velikosti in postavitve.

  • Kakšno velikost sončne elektrarne izbrati?

Pravilna velikost domače sončne elektrarne neposredno vpliva na učinkovitost celotnega sistema. Sončna elektrarna mora biti tako velika, da proizvede dovolj električne energije za vaše potrebe, zato ne sme biti ne premajhna in ne prevelika.

Pri določanju velikosti sončne elektrarne je glavni podatek, ki ga morate upoštevati, vaša letna poraba električne energije. Nikakor ob tem ne pozabite upoštevati tudi morebitno povečanje porabe v prihodnosti, kot je na primer ogrevanje s toplotno črpalko ali nakup električnega avtomobila.

  • Kam je najbolje namestiti sončno elektrarno?

Naslednji pomembni dejavnik, ki ga morate upoštevati za čim večji izkoristek sončne elektrarne, je montaža sončne elektrarne - kam torej postaviti sončne panele, da bodo zajeli čim več sončne svetlobe in jo pretvorili v električno energijo. Pri tem imata ključno vlogo smer in kot nagiba sončnih modulov.

Smer sončnih modulov: Na samooskrbo v veliki meri vpliva osončenost sončnih modulov. Za kraje po Sloveniji obstajajo analize sončnega obsevanja, iz katerih je razvidno, da je največja osončenost na Primorskem, medtem ko so vrednosti v osrednji Sloveniji in na severovzhodu zelo podobne.

Izkazalo se je, da je južna stran najboljša za postavitev sončnih panelov, saj tako prejmejo največje število sončnih ur in posledično tudi največjo količino sončnih žarkov. Če postavitev sončnih panelov v smeri proti jugu ni mogoča, potem se alternativno lahko sončni paneli namestijo na vzhodno in zahodno stran, vendar je učinkovitost v tem primeru nekoliko slabša.

Optimalen kot nagiba sončnih modulov: Na učinkovitost obsevanja pa vpliva tudi kot sončnih žarkov. Izkazalo se je, da največjo površino obsevanja dobimo, če so sončni žarki pod kotom 30°, torej morajo biti sončni paneli nagnjeni pod kotom okoli 30°, če je to mogoče glede na naklon strehe. Drugače pa je enostavneje kot loviti idealen naklonski kot, dodati kakšen modul, za dosego enake količine kWh.

Seveda se je pri postavitvi sončnih panelov potrebno izogniti tudi senčnim površinam, prav tako pa je potrebno upoštevati samo razgibanost strehe.

Postavitev domače sončne elektrarne

Kakšno mero samooskrbe lahko dosežete z domačo sončno elektrarno?

Do leta 2024 je za vse lastnike sončnih elektrarne potekalo obračunavanje električne energije po sistemu NET meteringa. Vendar pa se je z januarjem 2024 ta sistem za nove uporabnike ukinil in obračunavanje električne energije sedaj poteka mesečno.

Strokovnjaki so mnenja, da se bo z novimi predpisi stopnja samooskrbe zmanjšala na približno 30-65 %, kljub spremembam pa to številne uporabnike ne odvrača od nakupa sončne elektrarne. Ob upoštevanju subvencij in ugodnih kreditov gre še vedno za investicijo, ki se splača.

K večji samooskrbi veliko pripomore že prej omenjeno pravilno načrtovanje in namestitev sončne elektrarne. Dodatna prednost domačih sončnih elektrarn pa je tudi v tem, da tehnologija neprestano napreduje tudi v smislu zagotavljanja čim večje samooskrbe.

Popolna samooskrba z električno energijo je sicer možna, vendar so stroški skladiščenja električne energije trenutno previsoki. Kljub temu je domača sončna elektrarna še vedno praktična in koristna rešitev, ki jo lahko kadarkoli nadgradite s hranilniki električne energije. Ti so se z izjemno hitrim napredkom v tehnologiji izkazali za stroškovno učinkovito rešitev, ki v kombinaciji z domačo sončno elektrarno prinaša zelo visoko stopnjo samooskrbe.

Največji potencial sončne energije boste dosegli s pravilnim načrtovanjem sončne elektrarne. Zato poiščite pravega ponudnika sončne elektrarne, ki bo poskrbel, da bo vaša stopnja samooskrbe največja.



Več v Gospodarstvo

Prednovoletno srečanje OOZ Ljutomer, foto: Občina Ljutomer

Na prednovoletnem srečanju podelili priznanja

ponedeljek, 9. december 2024 ob 20:08
Odpoklicali so jajca (simbolična fotografija)

Odpoklicali jajca zaradi prisotnosti salmonele

ponedeljek, 9. december 2024 ob 17:20
Restavracija Črna Kuhna

V Prlekiji se je odprla nova restavracija z lokalno ponudbo

ponedeljek, 9. december 2024 ob 16:52