Marino Kegl
Med 8. in 11. majem 2025 bo Teniški klub Murska Sobota gostil mednarodni teniški turnir gluhih Slovenia Deaf Tennis Open 2025. Dogodek, ki poteka pod patronatom Mednarodnega komiteja za šport gluhih (ICSD), šteje za točkovanje na svetovni lestvici in predstavlja enega najpomembnejših športnih dogodkov za gluhe tenisače v regiji.
Organizator turnirja je Športna zveza gluhih Slovenije (ŠZGS), ki deluje v okviru Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, v sodelovanju z Mestno občino Murska Sobota. Letos se bo na igriščih v Murski Soboti zbralo 37 najboljših gluhih tenisačev in tenisačic iz 14 držav in treh celin, med njimi kar sedem iz prve deseterice svetovne lestvice.
V ženski konkurenci bo nastopilo 15 igralk, med katerimi izstopajo:
Slovenijo bo zastopal Marino Kegl, domačin iz Murske Sobote in trenutno tretji igralec na svetovni lestvici. Marino, ki je tudi četrtouvrščeni z gluhih olimpijskih iger v Braziliji, bo turnir izkoristil kot pripravo na Letne olimpijske igre gluhih, ki bodo novembra 2025 v Tokiu.
Častni gost otvoritve turnirja bo župan Mestne občine Murska Sobota Damjan Anželj.
Mednarodni turnir gluhih v tenisu ima v Sloveniji dolgo zgodovino. Prvi poskus organizacije sega v leto 2012 v Mariboru, a je bil zaradi premajhnega števila prijav odpovedan. Uspešno izveden turnir je nato leta 2014 potekal v Portorožu, kjer so nastopili vrhunski igralci, kot so Gabor Mathé, Egor Panjuškin, Andres Vazquez, Mikael Laurent in Marino Kegl.
Turnir je postal tradicionalen v Portorožu, a se je zaradi zaprtja teniškega kompleksa preselil v Mursko Soboto, kjer uspešno nadaljuje svojo pot. Po štiriletnem premoru zaradi epidemije COVID-19 je bil turnir leta 2023 znova uvrščen na mednarodni koledar, kar organizatorjem predstavlja dodatno motivacijo za izvedbo na najvišji ravni.
Marino Kegl je eden najuspešnejših gluhih tenisačev na svetu. Rojen je bil popolnoma gluh, s tenisom pa se je začel ukvarjati pri osmih letih. Pod vodstvom očeta Darka, ki mu je hkrati tudi trener, je presegel številne ovire in dosegel vrhunske rezultate.
Najpomembnejši dosežki:
Marino je vzor številnim mladim gluhim športnikom, njegova vztrajnost in predanost pa predstavljata izjemno motivacijo za vse, ki se soočajo z izzivi.
Organiziran šport gluhih ima korenine že v letu 1924, ko je bil v Parizu ustanovljen Mednarodni komite za šport gluhih (ICSD). V Sloveniji sega njegova zgodovina v leto 1931, ko so se gluhi prvič organizirano vključili v telovadno društvo Sokol v Ljubljani. Prvo večje mednarodno medaljo je za Slovenijo osvojil Anton Kogovšek leta 1953 na zimskih Deaflympics v Oslu.
Športna zveza gluhih Slovenije (ŠZGS), ustanovljena leta 1992, ima ključno vlogo pri razvoju športa gluhih. Deluje v okviru Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, skrbi za priprave reprezentantov, selekcijo športnikov in sodeluje z Zvezo za šport invalidov Slovenije – Slovenskim paralimpijskim komitejem ter šolskimi centri za gluhe in naglušne otroke.
Ker gluhi športniki zaradi svoje specifične okvare ne morejo enakovredno tekmovati z drugimi invalidskimi skupinami, tekmujejo znotraj lastne kategorije, kar jim omogoča pravične pogoje in razvoj na najvišji ravni.