Marino Kegl v dvojicah prišel do zmage, posamezno je bil bronast

V Murski Soboti se je zaključil mednarodni teniški turnir gluhih in naglušnih.

Prlekija-on.net, nedelja, 11. maj 2025 ob 18:39
Mednarodni teniški turnir gluhih in naglušnih

Mednarodni teniški turnir gluhih in naglušnih

V Murski Soboti se je končal mednarodni teniški turnir za gluhe in naglušne, na katerem se je zbrala svetovna elita tega športa. Tekmovanje, ki je po hladnem in deževnem začetku postreglo s številnimi izjemnimi dvoboji, se je zaključilo s predčasnim finalom moškega dela turnirja. Italijan Marco Caretta je zaradi slabosti predal finalni dvoboj s Čehom Jaroslavom Smedekom, ki je tako postal zmagovalec turnirja. Caretta je osvojil drugo mesto, tretje pa si delita slovenski predstavnik Marino Kegl in Francoz Olivier Grave.

Trener Darko Kegl in njegov varovanec Marino Kegl, najboljši slovenski gluhi tenisač, sta z nastopom zadovoljna in poudarjata, da je bila konkurenca letos izjemno močna – po njunem mnenju najmočnejša doslej.

Zlato v moških dvojicah za Kegla in Caretto

Že dan pred finalnim dnem sta Kegl in Caretta nastopila tudi v finalu moških dvojic, kjer sta po napetem boju v treh nizih s 6:4, 4:6, 14:12 premagala francosko navezo Laurent–Grave in postala zmagovalca v tej kategoriji.

Marinova pot do brona

Na poti do polfinala je Marino Kegl v četrtfinalu po skoraj triurnem boju premagal Francoza Mikaela Laurenta z 4:6, 6:2 in 6:2. V drugem kolu je bil boljši od Slovaka Mareka Vaca (6:0, 6:4), prvo kolo pa je preskočil kot nosilec. V polfinalu se je pomeril z Italijanom Caretto, ki je zmagal z 2:0 v nizih (6:4, 6:0).

V drugem polfinalu sta se pomerila Čeh Jaroslav Smedek in Francoz Olivier Grave. Smedek je po preobratu slavil s 3:6, 6:3 in 6:1.

Prepričljiva zmaga Nemke Schröderjeve

V ženskem finalu je Nemka Heike Albrecht Schröder brez težav premagala Poljakinjo Saro Twardowsko z 6:1, 6:0 in tako osvojila naslov zmagovalke. Tretje mesto sta si razdelili Slovakinja Jana Janošikova in Čehinja Katerina Blascikova.

Turnir v znamenju priprav na olimpijado gluhih

Turnir je služil tudi kot priložnost za zbiranje točk za svetovno lestvico gluhih tenisačev in pripravo na olimpijado gluhih, ki bo novembra letos v Tokiu.

Bogata zgodovina športa gluhih

Gluhi športniki so mednarodno organizirani že od leta 1924, ko je bil v Parizu ustanovljen Mednarodni komite za šport gluhih (ICSD), ki danes organizira poletne in zimske Deaflympics. Na evropski ravni deluje Evropska športna organizacija gluhih (EDSO). V Sloveniji sega organizirani šport gluhih v leto 1931, ko so se gluhi prvič vključili v telovadno društvo Sokol v Ljubljani. Prvi večji mednarodni uspeh je leta 1953 dosegel Anton Kogovšek, ki je na zimskih Deaflympics v Oslu osvojil srebrno in bronasto medaljo.

Športna zveza gluhih Slovenije (ŠZGS), ustanovljena leta 1992, ima ključno vlogo pri razvoju tega športa. Skrbi za priprave reprezentantov, izbor športnikov in sodeluje z Zvezo za šport invalidov SlovenijeSlovenskim paralimpijskim komitejem ter z izobraževalnimi ustanovami za gluhe in naglušne.

Ker gluhi športniki zaradi narave svoje okvare ne morejo enakovredno tekmovati z drugimi invalidi, tekmujejo v svoji kategoriji, kar jim omogoča enakovredno športno udejstvovanje.

Turnir s tradicijo

Prvi poskus organizacije mednarodnega teniškega turnirja za gluhe v Sloveniji sega v leto 2012 v Mariboru, a je bil zaradi pomanjkanja prijav odpovedan. Uspešno je bil turnir prvič izpeljan leta 2014 v Portorožu, kjer so nastopili številni vrhunski igralci, med njimi Gabor Mathé, Egor Panjuškin, Andres Vazquez, Mikael Laurent in Marino Kegl. Zaradi zaprtja portoroškega teniškega kompleksa se je turnir preselil v Mursko Soboto, kjer tradicijo uspešno nadaljujejo. Po štiriletnem premoru zaradi epidemije COVID-19 so ga ponovno organizirali predlani, letos pa je znova dokazal, da sodi med najpomembnejše mednarodne dogodke v svetu gluhega tenisa.

Foto: Spletna TV


Več v Šport