35. nacionalni otroški parlament
V ponedeljek, 7. aprila 2025, je v Državnem zboru Republike Slovenije potekal 35. nacionalni otroški parlament z osrednjo temo Šolski sistem. Dogodek, ki ga vsako leto organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije, je združil 116 mladih parlamentarcev in 24 novinarjev iz vseh koncev države. Med udeleženci je bila tudi Špela Plavec, izbrana kot novinarka, ki je spremljala dogajanje in prispevala k beleženju pomembnih razprav.
Pomurje je na parlamentu zastopalo osem mladih delegatk in delegatov iz štirih upravnih enot: Brina Pšeničnik in Lucija Debeljak (UE Gornja Radgona), Neža Frumen in Nejc Antolin (UE Ljutomer), Vid Kavaš in Amil Jusić (UE Lendava) ter Ana Casar in Neža Kosednar (UE Murska Sobota).
Po uvodnem delu so se mladi razdelili v štiri skupine, kjer so razpravljali o izbranih podtemah.
Odnosi in sodelovanje
V tej skupini so mladi poudarili pomen spoštovanja in zaupanja med učenci, učitelji in starši. Ugotavljali so, da negativno na odnose vplivajo družbena omrežja in pomanjkanje avtoritete, predvsem pri mlajših učiteljih. Velik pomen so pripisali tudi vzgoji doma.
Učne vsebine in šola za življenje
Razprava se je osredotočila na vsebine, ki bi učencem koristile v vsakdanjem življenju, kot so gospodinjstvo, prva pomoč, etika, kuhanje in finančna pismenost. Udeleženci so si želeli več javnega nastopanja, prostovoljstva in praktičnega učenja ter več možnosti za sodelovanje v projektih, kot je Erasmus+.
Metode in načini učenja
Mladi so izrazili potrebo po raznolikih metodah poučevanja, več ponavljanja snovi, več praktičnih vsebin, projektnih dni in boljšem povezovanju med predmeti. Pozvali so k pravičnejšemu sistemu ocenjevanja in večjemu vključevanju dijakov v šolske reforme.
Vrednote in odgovornost
Poudarjene so bile vrednote, kot so iskrenost, strpnost in spoštovanje. Mladi so opozorili na pomanjkanje zgleda pri odraslih in premajhno spodbujanje delavnosti. Poudarili so tudi negativni vpliv interneta in pomen prostovoljstva.
V razpravi so delegati izpostavili številne konkretne predloge:
Poslanka Vera Granfol je pohvalila razmišljanja mladih in jih spodbudila k razmisleku o vrednotah, nasilju, telefonih in motivaciji. Minister Luka Mesec je izpostavil pomen pozitivnega spodbujanja in pravil v šolskem prostoru. Rado Kostrevc z Ministrstva za vzgojo in izobraževanje je mlade spodbudil, naj postanejo "influencerji dobrih odnosov", ter poudaril pomen znanja kot temeljne šolske vrednote.
Namestnik varuha človekovih pravic Jože Ruparčič je opozoril na pomen nenasilne komunikacije in razliko med močjo argumentov in argumentom moči. Ministrica za zdravje, dr. Valentina Prevolnik Rupel, pa je poudarila povezanost vseh štirih razpravljenih tem.
Predstavnica Zavoda RS za šolstvo se je vprašala, zakaj se kljub skupni želji po spremembah te pogosto ne uresničijo – saj si nihče ne želi začeti pri sebi.
Na koncu je svojo misel delila še delegatka Brina. Izpostavila je, da si mladi želijo več sodelovanja, razvoja talentov in večje zahtevnosti s strani učiteljev, saj to vodi k večji učni uspešnosti.
Ob 14. uri se je uradni del zaključil s skupinskim fotografiranjem. Udeleženci so dan zaokrožili s kosilom v menzi državnega zbora in se odpravili proti domu. Čeprav je dogodek zaključen, pa se tema šolskega sistema nadaljuje tudi v prihodnjem šolskem letu – z obljubo, da bodo mladi še naprej aktivno soustvarjali boljšo in pravičnejšo šolo.