Bioplinarna Ormož
Občina Ormož je javnosti posredovala okoljsko informacijo v zvezi z izpusti na območju Bioplinarne Ormož, ki so se zgodili 11. junija 2025. Na ta dan je Mobilna enota ekološkega laboratorija Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (MEEL NLZOH) intervenirala na podlagi prijave o izlivu neznane snovi na območju Opekarniške ceste v Ormožu.
Na kraju dogodka je enota ugotovila, da snov izteka iz skladišča bioplinarne. Zaznana tekočina je imela temno barvo in izrazit vonj po organskem razkroju. S pomočjo gasilcev PGD Ormož je bilo onesnaženje delno zajezeno z uporabo absorpcijskega sredstva. Vzorce, odvzete iz cestišča in drenažnega jaška, je laboratorij podrobno analiziral.
Poročilo MEEL navaja, da je iztekajoča snov vsebovala zelo visoke koncentracije organskih onesnaževalcev in težkih kovin, med drugim arzen, baker, cink, svinec in krom. Zaznane so bile tudi izredno visoke vrednosti amonijevega dušika, kemijske in biokemijske potrebe po kisiku (KPK in BPK5), kar kaže na veliko obremenitev z organskimi snovmi. Dolgotrajna izpostavljenost tovrstnim snovem lahko po navedbah poročila vpliva na talne in vodne ekosisteme ter zdravje ljudi.
Oba vzorca sta izkazala zelo visoko akutno toksičnost za vodne bolhe (Daphnia magna), kar predstavlja nevarnost za vodne ekosisteme. Poročilo ocenjuje, da gre za neobdelano ali nezadostno očiščeno odpadno vodo iz skladišča, ki ni bila ustrezno zadržana ali obdelana pred izpustom.
MEEL priporoča takojšnje sanacijske ukrepe, dodatne preiskave tal in podtalnice, uvedbo rednega nadzora iztokov iz bioplinarne ter oceno obstoječih varnostnih ukrepov za preprečevanje podobnih dogodkov v prihodnje.
Incident iz junija je zadnji v nizu dogodkov, ki vzbujajo skrbi glede vpliva Bioplinarne Ormož na okolje. Že marca 2025 je prišlo do obsežnega onesnaženja potoka v bližini obrata, kar je sprožilo val pozivov k večjemu nadzoru. Aprila so potekala infrastrukturna dela, ob katerih je bila javnost uradno opozorjena na možnost uhajanja neprijetnih vonjav iz obrata.
Občina Ormož je v odziv na dogodek nemudoma obvestila pristojno Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter Agencijo RS za okolje. Na ministrstvu so potekali tudi sestanki z visokimi predstavniki, kjer je bila podana podrobna seznanitev z zaznanimi nepravilnostmi. Zadnji sestanek je bil izveden aprila 2025 v prisotnosti državnega sekretarja, glavne inšpektorice Inšpektorata RS za okolje in energijo ter generalne direktorice Direktorata za okolje.
Občina bo še naprej pozivala pristojne organe k učinkoviti obravnavi in odgovornosti pri reševanju problematike, povezane z delovanjem Bioplinarne Ormož. Vse prijave, sporočila in obvestila občanov se obravnavajo skrajno resno in urgentno, kjer je občina pristojna, sicer se le-ta posredujejo pristojnim organom v nadaljnje ukrepanje.
Občina poudarja pomen pravočasnega obveščanja pristojnih inšpekcijskih služb in policije, saj imajo edine zakonska pooblastila za ukrepanje ob morebitnih kršitvah ter zagotavljanje ustrezne dokazne podlage za morebitne nadaljnje postopke.
Vir: spletna stran Občine Ormož