Žetev 2000 zlatih zrn v Dobrovniku
V nedeljo, 20. julija 2025, je v Dobrovniku, na slikoviti njivi ob poti proti Bukovniškemu jezeru, uspešno potekal dogodek Žetev 2000 zlatih zrn za naslednje tisočletje. Prireditev, ki poudarja pomen kmetijske in kulturne dediščine, je tudi letos povezala domačine, ljubitelje tradicije ter številna društva in goste iz vse Slovenije.
Dan se je začel v jutranjih urah s prijetnim druženjem v Kulturnem domu Dobrovnik, kjer so udeležence pričakali gostoljubni organizatorji s toplim sprejemom in domačo pogostitvijo. V okviru spremljevalnega programa so si obiskovalci lahko ogledali Jakobovo proščenje ter obiskali domačo tržnico, kjer so se predstavili lokalni ponudniki z domačimi pridelki, rokodelskimi izdelki in kulinaričnimi dobrotami.
Sledil je prevoz na prizorišče žetve s turističnim vlakom, ki je mnogim predstavljal prav posebno doživetje. Udeleženci so simbolično sodelovali pri ročni žetvi zlatih klasov, tako kot so to nekoč počeli naši predniki. Posevek v obliki srca je bil posejan z 2000 pšeničnimi zrni, ki jih je Turistično društvo Dobrovnik prejelo od lanskega gostitelja – Turističnega društva Šentrupert.
Pred začetkom žetve je strokovna komisija izbrala največji in najlepši klas, v katerem so našteli kar 76 pšeničnih zrn – največ doslej. Mlačev se je izvedla s pomočjo posebnega starodobnega kombajna, pridelano zrnje pa je bilo z električnim avtomobilom simbolično odpeljano v mlin – povezava med tradicijo, sedanjostjo in prihodnostjo.
Dogodek je spremljal bogat kulturni program z nastopi folklorne skupine iz Turističnega društva Cankova, godcev Ferija Laslo in Jožeta Varga ter pevke Helene Szomi. Njihova energija je dodatno obogatila praznično vzdušje in prispevala k doživetemu prazniku.
Posebno vrednost dogodku daje prisotnost 14 turističnih društev iz različnih delov Slovenije, ki so s svojo udeležbo prispevala k medsebojnemu povezovanju, izmenjavi izkušenj ter širjenju dobrih praks na področju ohranjanja podeželske in kulturne dediščine.
Po tradiciji je na koncu žetve sledila simbolična predaja 2000 zlatih zrn naslednjemu sejalcu. Letos bo setev potekala jeseni v Porabju, na Vzorčni kmetiji, kjer sta pšenico (skupaj 3631 zrn) prevzela predstavnika lokalne razvojne agencije in vodja posestva. Požeto pšenico in rž pa bodo simbolično predali tudi Dvojezični osnovni šoli Dobrovnik ter s tem podprli akcijo pomoči otrokom v okviru PMSNS.
Zaključek dogodka je potekal v prijetnem in sproščenem vzdušju, ob skupni malici, petju, plesu in zvokih ansambla Fekonja, kar je zaokrožilo dan v duhu tradicije, sodelovanja in veselja. Udeleženci so se na poti domov ustavili še ob Bukovniškem jezeru, v Vrtnariji Adamič v Strehovcih in v Tropskem vrtu Ocean Orchids v Dobrovniku.
Isti dan je v središču vasi Dobrovnik, ob župnijski cerkvi svetega Jakoba, znova zaživel tradicionalni Jakobov sejem. V dvojezični vasi, kjer se bogata kulturna dediščina prepleta z madžarskim in slovenskim jezikom, se je skozi stoletja razvijalo sejemsko življenje, ki v Dobrovniku sega več kot 200 let nazaj. Po več desetletjih zatišja so leta 2015 domačini znova obudili sejemsko tradicijo, Jakobov sejem pa je sčasoma prerasel lokalne okvire in se uveljavil tudi na mednarodni ravni kot pomemben rokodelski dogodek.
Dogodek so pripravili Madžarska samoupravna narodna skupnost občine Dobrovnik, Turistično društvo Dobrovnik, Prostovoljno gasilsko društvo Dobrovnik in Zavod za okolje in prostor Dobrovnik.
Dogodek Žetev 2000 zlatih zrn so skupaj organizirali: Turistično društvo Dobrovnik, ZOT Dobrovnik, Lovska družina Dobrovnik, Kulturno društvo Solzice Žitkovci, PGD Dobrovnik in PGD Strehovci, Občina Dobrovnik, ob podpori številnih sponzorjev in donatorjev: Agrosaat, Semenarna, Mlinopek, Gabrek, Zelena točka, Oljarna Premoša ter številnih predanih prostovoljcev.
Iskrena hvala vsem, ki ste prispevali k izvedbi in nepozabnemu vzdušju tega praznika dediščine, sodelovanja in skupnosti.