Besede in podobe so eno

Likovna dela štirih Pomurcev na državni razstavi

Filip Matko, nedelja, 14. oktober 2012 ob 08:451
Štirje izbrani Pomurci

Štirje izbrani Pomurci

Pod izrekom Huga Balla (1915) »Besede in podobe so eno.«, je akademski slikar, grafični oblikovalec, pedagog, publicist in avtor priročnikov s področja umetnosti Janez Zalaznik kot selektor tematskih razstav »Tekst v podobi«, ki jih je za sezono 2011 / 2012 razpisal Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, med ostalim zapisal: »…Tekst in podoba se zdita na prvo pomisel dve ločeni izrazili, s katerima ljudje oblikujemo svoje misli, čutenja in ideje. Zato morda ne preseneča odziv ljubiteljskih umetnikov, na katere je Javni sklad RS za kulturne dejavnosti nastavil temo tematske razstave, češ, da je tema težka in neobičajna za likovni prostor. Obema trditvama bi lahko celo pritrdili, ob tem pa le potrdili pravilnost odločitve. Smisel tematskih razstav, ki imajo ambicijo razširiti likvono in miselno obzorje likovnih ustvarjalcev (ne le ljubiteljskih, velja za vsakogar), je ravno v postavljanju izzivov, v zastavljanju vprašanj in problemov, ki naj ustvarjalca napeljejo k iskanju novih rešitev in spoznanj o možnostih ustvarjalnega izražanja. Seveda je težko stopiti z ustaljene poti in se poskusiti na novem, še neznanem polju, a ustvarjanje (creatio) že v osnovi predpostavlja preseganje znanega, željo po drugačnem, namero po inovaciji…«

Janez Zalaznik si je kot selektor ogledal selekcionirane regijske razstave, ki so jih organizirale območne izpostave JSKD Celje, Izola, Kranj, Maribor, Nova Gorica, Novo mesto, Osrednja Slovenija, Pomurje, Ptuj in Slovenj Gradec. Za državno razstavo je izbral dela oseminpetdesetih avtorjev, med temi štiri dela avtoric oziroma avtorjev iz dežele na obeh bregovih reke Mure. Ti avtorji so: Saša Bezjak iz Gornje Radgone (lesorez »Beloleb«, 70 x 100 cm), Danila Krpič iz Černelavec pri Murski Soboti (mešana tehnika »Pričakovanje«, 40 x 30 cm), Lojze Veberič iz Murske Sobote (akril na plošči »Gutenberg«, 60 x 70 cm) in Filip Matko Ficko iz Radenec (akril na platnu »Črka«, 90 x 90 cm). Imenovani Saša Bezjak, Lojze Veberič in Filip Matko Ficko so člani Likovnega društva Gornja Radgona in zatorej ni odveč omeniti, da sta bila iz tega društva izbrana s svojimi deli še dva člana, oba iz Trnovske vasi: Tamara Rimele (mešana tehnika »Vložene kumarice«, 14 x 8,5 x 8,5 cm) in Robert Kosmač (mešana tehnika »Logger bloger«, 15 x 65 x 15 cm). Dela na državni razstavi so na ogled v Koroški galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu do 30. oktobra letos, od novembra letos do februarja prihodnje leto pa bodo na ogled v Dolenjskem muzeju v Novem mestu. Otvoritev razstave je bila v petek, 12. oktobra, ob 18. uri, ko je razstavo odprl direktor Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, magister Igor Teršar, ki je ob tem poudaril vedno večjo vlogo JSKD na področju kulture v naši državi odkar več nimamo samostojnega kulturnega ministrstva. Ni pozabil niti pomembnosti EPK (Evropske prestolnice kulture) MARIBOR 2012, kjer je Slovenj Gradec partnersko mesto in tokratna državna tematska razstava »Tekst v podobi« sodi kot projekt v okviru Mednarodnega festivala mlade literature Urška, le-ta pa je umeščen v program EPK.

Na otvoritvi razstave je govoril tudi selektor Janez Zalaznik, ki je svojo oceno zapisal tudi v spremljajoči katalog »Tekst v podobi«, ki je izšel v tisoč izvodih: »…Državna tematska razstava nam v izboru najkvalitetnejših del ponuja širok razpon možnosti, ki se je ustvarjalcem ponujal ob razpisani temi. Izbor je nastal na osnovi natančnega ogleda desetih regijskih razstav, ki so (povečini) ponujale že selekcionirane izbore vsega, kar so likovniki iz celotne Slovenije poslali na razpis. Tako so že področni selektorji izločili večino del, ki niso ustrezala razpisani temi ali pa je bila njihova likovna kvaliteta nezadostna. Oseminpetdeset del, ki so se uvrstila skozi končno selektorsko sito, pomeni dokaj oster izbor, hkrati pa pred gledalca, strokovno in ljubiteljsko publiko prinaša razstavo, ki po svoji kvaliteti in domiselnosti formalnih rešitev ne le presega običajne preglede ljubiteljske likovne dejavnosti, temveč se kaže kot odličen kulturni dogodek…«


Več v Kultura in izobraževanje