Voda iz črpališč Lukavci in Mota je, zagotavljajo pristojni, kakovostna

Pitna voda

Prlekija-on.net, četrtek, 17. april 2008 ob 13:57

Montaža hišnih filtrov za vodo na območju UE Ljutomer ni potrebna, poznavalci pred vgradnjo filtra svetujejo posvet s strokovnjaki

"Kvaliteto pitne vode ocenjujemo na osnovi določil Pravilnika o pitni vodi kot zdravstveno ustrezno," sporočajo iz Komunalno-stanovanjskega podjetja (KSP) Ljutomer. KSP Ljutomer preskrbuje z vodo po javnih sistemih v Lukavcih in na Moti okrog 16 tisoč prebivalcev iz občin Ljutomer, Križevci, Razkrižje, Veržej in delno Sveti Jurij ob Ščavnici. Pitno vodo iz omenjenih vodovodov so tudi lani pregledovali v okviru notranjega nadzora in državnega monitoringa ter uporabnike obvestili o tem, kakšno vodo pijejo.
V okviru notranjega nadzora na sistemu Lukavci je bilo lani odvzetih 99 vzorcev pitne vode za mikrobiološka preizkušanja, od tega en vzorec za občasna preizkušanja. Ugotovljenih je bilo 17 neskladnih vzorcev, ki so bili odvzeti na omrežju. "Vzrok za ugotovljeno neskladnost je bila prisotnost skupnih koliformnih bakterij, ki so se pojavljale zaradi zastaranja vode v internem, hišnem omrežju, saj smo že s samim izpiranjem internega omrežja in posredovanjem navodil o rednem vzdrževanju internega omrežja neskladnost uspešno odpravili," je pojasnil Sašo Klemen, ki na KSP Ljutomer skrbi za vodovodna sistema v Lukavcih in na Moti. Vseh devet vzorcev, ki so bili odvzeti za fizikalno-kemična preizkušanja, je bilo skladnih s pravilnikom, prav tako pa tudi vsi vzorci za mikrobiološka in tudi fizikalno-kemijska preizkušanja, ki so jih odvzeli v okviru državnega monitoringa.

Na javnem vodovodu Mota, kjer se izvaja sistem odstranjevanja mangana in železa iz pitne vode s kemično oksidacijo v vodonosnem sloju, je bilo v notranjem nadzoru lani od 24 odvzetih vzorcev šest neskladnih s pravilnikom, vzrok pa je bil prav tako zastajanje vode v internem omrežju. V vseh preostalih vzorcih, tudi v okviru državnega monitoringa, ni bilo zaznati nepravilnosti, kar potrjuje, da prebivalci iz omenjenih petih občin pijejo kvalitetno vodo.

V KSP Ljutomer ugotavljajo, da se kljub zdravi pitni vodi vse več uporabnikov, predvsem v šolah in vrtcih, odloča za montažo filtrov za vodo. "Pitna voda iz javnega vodovoda je zdravstveno ustrezna in se njena kvaliteta redno kontrolira v okviru notranjega nadzora po načelih HACCP-sistema, ki ga izvajamo v skladu s pravilnikom o pitni vodi, ter v okviru državnega monitoringa, ki ga izvaja ministrstvo za zdravje. Kvaliteta vode po filtru se običajno ne kontrolira, ker bi to za uporabnika predstavljalo velike stroške, zato uporabnik hišnega filtra ne ve, kakšne kvalitete je voda, ki jo uživa," sporoča Klemen, ki je postregel tudi s podatkom, da so ugotovili v vodi po filtriranju prisotnost večjega števila mikroorganizmov kot pa v pitni vodi iz javnega vodovoda pred filtrom, kjer je bistveno manjše število mikroorganizmov ali pa jih sploh ni zaznati. Filtri imajo zaradi izpiranja oziroma samočiščenja tudi veliko porabo vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo, kar je dodatna slaba lastnost in uporabniku povečuje stroške, še sporočajo iz KSP Ljutomer. Svetujejo, da se uporabniki pred odločitvijo o nakupu hišnega filtra posvetujejo s strokovnimi službami, predvsem z upravljavcem javnega vodovoda, ki bo omogočil vpogled v podatke o kvaliteti pitne vode na posameznem območju.
 
vir: www.vecer.si  


Več v Gospodarstvo

Prednovoletno srečanje OOZ Ljutomer, foto: Občina Ljutomer

Na prednovoletnem srečanju podelili priznanja

ponedeljek, 9. december 2024 ob 20:08
Odpoklicali so jajca (simbolična fotografija)

Odpoklicali jajca zaradi prisotnosti salmonele

ponedeljek, 9. december 2024 ob 17:20
Restavracija Črna Kuhna

V Prlekiji se je odprla nova restavracija z lokalno ponudbo

ponedeljek, 9. december 2024 ob 16:52