Ljutomerskemu vinu vrniti ugled

Ljutomerskemu vinu vrniti ugled

Prlekija-on.net, torek, 1. julij 2008 ob 15:21

Janko Magdič edini ljutomerski mestni vinogradnik

Na obrobju prleške prestolnice je hrib, med domačini znan pod imenom Na Vili, s katerega je čudovit razgled na Ljutomer. Na tem hribu je vinograd Vinarstva Magdič, kjer pridelujejo izvrstna bela in rdeča vina. V neposredni bližini Magdičevih vinogradov, ki se danes razprostirajo na dveh hektarjih, se je pisala zgodovina. "Odbor za pripravo prvega slovenskega tabora, ki je bil pred 140 leti v Ljutomeru, je zasedal v današnji Zemljičevi vili, katere lastnik je bil ljutomerski župnik dr. Anton Klemenčič," nam ob obisku pove edini ljutomerski mestni vinogradnik in vinar Janko Magdič, ki bo letos dopolnil 65 let.


Njegova ljubezen do vinske trte in priprave vrhunskih vin izvira iz mladosti. Že srednješolsko izobraževanje je povsem posvetil vinogradništvu, nato pa si je izkušnje in znanje dolga leta nabiral v tujini. "Najprej sem bil po leto dni v Avstriji in Nemčiji, nato pa 25 let v Švici. Tam sem najprej delal kot pomočnik enologa v veliki vinarski zadrugi, nato pa sem bil 15 let v zasebnem podjetju zadolžen za 30 hektarjev vinogradov," svojo pot v tujini opiše Magdič, ki tudi predstavi bistveno razliko med vini v Sloveniji in Švici. "Ker tam klima ni tako ugodna kot pri nas, morajo veliko več delati v vinogradu, vendar je potencial pri nas veliko večji, kvaliteta boljša."

Svojo prvo vinsko trto Na Vili je posadil leta 1980, v domovino pa se je za vedno vrnil pred 15 leti. Do pred kratkim sta z ženo obdelovala tudi tri hektarje vinogradov, ki sta jih imela v najemu, sedaj pa sta se osredotočila le na lastni vinograd, v katerem letno pridelata okrog 13 tisoč litrov vina, od tega ga polovico ustekleničita. Veliko naredita tudi za promocijo vrhunskih vin, saj se zavedata, da je na tako majhnem trgu, kot je slovenski, težko uspeti. Tako sta pred kratkim v povezavi s kulinaričnimi specialitetami iz turistične kmetije Na koncu vasi na Cvenu pri Ljutomeru s svojimi vini razvajala povabljene in mimoidoče ljubitelje vrhunskih vin. "Ljutomerska vina so v zadnjem obdobju izgubila sloves. To je pogojeno z družbo Ljutomerčan kot največjim proizvajalcem vina pri nas, kjer v preteklosti niso veliko delali na promociji. Kvaliteta nikoli ni bila vprašljiva, vendar so bili na trgu dosti premalo aktivni," meni Magdič. "Za nove ponudnike na našem trgu preprosto ni več prostora. Rešitev vidim v izvozu ali pa v izvozu preko turizma, kar je po mojem mnenju najboljša oblika prodaje naših vin."

Modri pinot in šipon

Mag. Tjaša Kos, predsednica Kulturnega in izobraževalnega društva KELIH: "Ob Janku Magdiču najprej pomislim na njegov modri pinot in zatem še na šipon. Pa še na elan, delavnost in vztrajnost, saj so to njegove vrline, ki ga odlikujejo kot prleškega vinogradnika in vinarja. Naše društvo pri projektu Prlekija in vino povezuje ter skozi značilnosti Prlekije predstavlja vina sedmih vinarskih hiš z ožjega območja Ljutomera. Vesela sem, da je med njimi tudi Vinarstvo Magdič, saj ima odlična vina, na katera je lahko upravičeno ponosno."

Miran Torič, predsednik Društva vinogradnikov in prijateljev vina Ljutomer: "Janko Magdič je vinogradnik in vinar, ki je vedno poskušal nekaj novega. Bil je prvi, ki je pričel z rdečimi sortami in svoj modri pinot v teh letih razvil v vrhunsko vino. V zadnjih letih se je zelo trudil glede šipona z Jeruzalema, vendar so ga ostali vinogradniki razumeli, ko je bilo prepozno."

vir: www.vecer.si



Več v Gospodarstvo