Dvomi ob ustanavljanju novega javnega podjetja

Prlekija d.o.o.

Prlekija-on.net, sreda, 4. februar 2009 ob 23:53

Direktorja KSP Ljutomer Stanislava Klemna so pri pojasnjevanju vloge novega podjetja prekinili predstavniki strokovnih služb občine.

Osem občin desnega brega reke Mure se je odločilo ustanoviti javno podjetje Prlekija, ki naj bi v prihodnosti skrbelo za izvajanje obveznih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Lani so občinski sveti pregledali osnutek odloka, po upoštevanju nekaterih pripomb iz javne obravnave pa so župani skupaj z občinskimi strokovnimi službami pripravili čistopis odloka, katerega dokončno vsebino sedaj potrjujejo lokalni politiki. V Apačah, Svetem Juriju ob Ščavnici in Ljutomeru so svetniki odlok v predlagani obliki potrdili, v Gornji Radgoni, Križevcih, Radencih, Razkrižju in Veržeju pa bo na dnevne rede prišel v bližnji prihodnosti.

Številne nejasnosti


V Ljutomeru so imeli občinski svetniki pred dokončnim sprejetjem odloka številna vprašanja, največ razprave pa je bilo ob šestem členu, ki med dejavnosti tega javnega podjetja v čistopisu uvršča le oskrbo s pitno vodo ter odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode. V osnutku odloka je bilo namreč predvideno, da bodo med dejavnostmi podjetja tudi zbiranje in prevoz komunalnih odpadkov, urejanje in čiščenje javnih površin, javna razsvetljava, javna parkirišča, gospodarjenje z javnimi objekti ter plakatiranje in oglaševanje na območju vseh osmih občin. "A ima sploh smisel ustanavljati to podjetje, če gre le za dve dejavnosti?" se je spraševal Drago Škrlec (NSi), pridružil pa se mu je Aleksander Kavčič (LDS), ki je že pred drugo obravnavo odloka postavil vprašanje, kako se bo uredil prenos dejavnosti v tistih občinah, ki že imajo ustanovljeno javno podjetje ali pa podeljena koncesijska razmerja. Primer je izvajanje dejavnosti podjetja v Gornji Radgoni, zato se je vodstvo radgonske občine že odločilo, da bo preneslo v upravljanje na novoustanovljeno podjetje le tisti del vodovoda, ki bo sofinanciran s sredstvi, ki se jih šest občin od Apač do Ljutomera nadeja iz kohezijskega sklada.

Odlok ima namreč sedaj zavedeno določilo, da bo novo podjetje opravljalo obvezne občinske gospodarske javne službe v občinah podpisnicah na podlagi sprejetega odloka posamezne občine, ki ureja izvajanje posamezne obvezne službe na njenem območju, in pogodbe, ki jo podpiše s posamezno občino. Obrazloženo je bilo, da nekatere občine, ki imajo upravljavsko strukturo urejeno, le to ščitijo, kar jim zakonodaja do neke mere tudi dopušča. Zvonko Kustec (SDS) je v razpravi tudi vprašal, kdo bo od 25. maja letos naprej skrbel za odvoz odpadkov, "saj je Komunalno-stanovanjsko podjetje Ljutomer dalo odpoved opravljanja te gospodarske javne službe".

Odlok so sprejeli

Na seji je bil prisoten tudi direktor Komunalno-stanovanjskega podjetja (KSP) Ljutomer, sedanjega upravljavca gospodarskih javnih služb, Stanislav Klemen, ki mu je župan Franc Jurša na željo nekaterih članov občinskega sveta dal možnost, da predstavi svoje videnje opravljanja nekaterih gospodarskih javnih služb v prihodnje. Klemen se je pozitivno izrekel o predlaganem odloku, kljub temu da je tudi on imel pomisleke ob navedbi, da se v prvi fazi dejavnosti skrčijo oziroma se lahko upoštevajo odloki občin, saj ima KSP Ljutomer z določenimi občinami za obvezne javne službe že podpisane pogodbe. Ko je Klemen želel Kustecu odgovoriti, kako bo z odvozom odpadkov po 25. maju, so ga predstavniki občinskih strokovnih služb prekinili, po poslovniku občine Ljutomer mu župan naj ne bi smel dati besede, in vloge novega podjetja tako ni mogel predstaviti.

Znano je, da je KSP Ljutomer maja lani dal odpoved opravljanja gospodarske javne službe ravnanja z odpadki. Razloga sta bila dva: nepotrjene nove cene in odškodnine, ki jih je KSP Ljutomer moral plačati stanovalcem ob deponiji v Ljutomeru. Odpovedni rok je eno leto, vendar, kot trdi Klemen, v tem času ni prejel sklepa občin o potrditvi odpovedi, kar narekujeta tudi podpisana pogodba med občino Ljutomer in KSP Ljutomer ter 58. člen Zakona o gospodarskih javnih službah, zato je preklical odpoved in bo s svojim podjetjem tudi v prihodnje odvažal odpadke na deponijo v Puconce. Kljub temu da so tako svetniki ostali prikrajšani za nekatere odgovore, so odlok v predlagani obliki tudi sprejeli.


Več v Gospodarstvo