V Ljutomeru potekala delavnica »Vizija in strategija razvoja območja med Muro in Dravo«

Delavnica je del projekta »Dobra voda za vse«

Prlekija-on.net, petek, 27. februar 2015 ob 09:46
Delavnica Vizija in strategija razvoja območja med Muro in Dravo

Delavnica Vizija in strategija razvoja območja med Muro in Dravo

V četrtek, 26. februarja, je v Hotelu Stela v Ljutomeru v organizaciji Skupine FABRIKA d.o.o. potekala delavnica z naslovom Vizija in strategija razvoja območja med Muro in Dravo, ki je del projekta »Dobra voda za vse«.

V uvodu je udeležence delavnice pozdravil zunanji sodelavec Skupine Fabrika d.o.o. Klaus Dieter Požgan, nato je zbrane v imenu Občine Ljutomer nagovoril direktor občinske uprave Tomislav Zrinski.

V nadaljevanju je več o projektu povedala Biserka Mavrin-Veinović (Međimurske vode), Tea Erjavec iz ERTC je predstavila strategijo zaščite vodnih virov s konceptom trajnostnega razvoja čezmejnega projektnega območja, prof. ddr. Ana Vovk Korže iz ERM centra UM FF je predavala o ERM pristopih in trajnostnem razvoju.

Udeleženci so podali ideje glede strategij upravljanja na področju zaščite vodnih virov, ter oblikovanja skupne Vizije in strategije razvoja projektnega območja s projektnimi partnerji. Ob koncu sta ERM center UM FF in Skupina Fabrika predstavila spletne strani projekta in mreže partnerjev Info centra Dobra voda.

O projektu »Dobra voda za vse«
Območje Pomurja, Spodnjega Podravja in Međimurja povezujejo številne skupne geografske, kulturne, razvojne in okoljske značilnosti, predvsem pa geografska lega med porečji reke Mure in Drave. Za doseganje zadostne stopnje trajnostnega demografskega in gospodarskega razvoja obmejnega območja je med drugim potrebno zagotoviti ustrezno skupno trajnostno upravljanje z vodami, še posebej ustrezno zbiranje in čiščenje odpadnih voda in zaščita vodnih virov območja.

Projekt Dobra voda za vse se izvaja v okviru Evropskega teritorialnega sodelovanja Slovenija-Hrvaška 2007-2013 in nagovarja predvsem štiri zaznane sklope problemov povezanih z vodami na čezmejnem območju: reševanje vprašanja odpadnih komunalnih voda v razpršenih naseljih poselitve projektnega območja, onesnaževanje voda zaradi intenzivnega kmetijstva in problem zagotavljanja zadostnih količin vode, pomanjkanje transfera znanj in dobrih aplikativnih modelov varstvene rabe, nezadostna informiranost in ozaveščenost prebivalcev, javnega sektorja in gospodarstva o pomenu in potencialih sonaravnega upravljanja z vodami.

S tem projektom želijo opredeliti tehnološko, ekološko in ekonomsko najustreznejši način odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih voda na območjih razpršene poselitve, s pomočjo ERM tehnologij z naravnimi sistemi in procesi zaščititi in obnoviti okolje ter tako zagotoviti trajnostno gospodarstvo, izboljšanje kakovosti vodnih virov in kmetijske pridelave ter preprečevanje suš, povečati transfer znanja in dobrih praks med državama ter s pilotnimi ureditvami pokazali možnosti akcijskega pristopa doseganja varstvene rabe voda za trajnostno gospodarjenje, ter povečati informiranost in ozaveščenost prebivalcev, javnega sektorja in gospodarstva o pomenu in potencialih sonaravnega upravljanja z vodami.

Z izdelavo skupne strategije zaščite vodnih virov in metodologije za odvajanje in čiščenje odpadnih voda na območjih razpršene poselitve ter izdelavo projektne dokumentacije za izvedbo posameznih sistemov odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih vod za razpršena naselja ob pritokih reke Ščavnice, Mure in Drave se bodo ustvarili predpogoji za izgradnjo sistemov odvajanja in čiščenja odpadnih voda na ruralnem čezmejnem območju.

Strategija zaščite vodnih virov in metodologija za odvajanje in čiščenje odpadnih voda na območjih razpršene poselitve bosta služila kot podlaga za izbor ekonomsko in ekološko najustreznejših tehnologij za odvajanje in čiščenje odpadnih voda tudi na drugih območjih s podobnimi demografskimi in geografskimi značilnostmi.


Več v Kultura in izobraževanje