Jernej sreda, 29. julij 2009 ob 07:47

Sicer nic je zasenki? Mislim ka vse eno zato kaserajo!
Samo potrosnja energije in klima sveta je problem!

Legionar sreda, 29. julij 2009 ob 08:49

Kdo pa čen ponoči s teleskopon malo v nebo poglednoti, tepa skoro nemreš glejati, tak je Lotmerk že svetlobno onesnaženi...Hud Pa tüdi energija se nesmotrno troši, po drügi stroni pa nan fsi tupijo, kak je treba šparati.

Zvončica sreda, 29. julij 2009 ob 22:44

Odkej momo tote nove liči v naši ulici lehko fčist lepo zvezde glejan...no, tak ne kak ke na kakšen bregi na kmetih, je pa vseeno 101 proti prejšji razsvetljavi ke je svetila vse okoli ....samo cerkev pa je opet razsvetlena non-stop ponoči (no, bor do polnoči ven ka je ziher-moren gnes ahtati kak je dale)

Legionar četrtek, 30. julij 2009 ob 08:07

Zvončica je napisal/a:
Odkej momo tote nove liči v naši ulici lehko fčist lepo zvezde glejan...no, tak ne kak ke na kakšen bregi na kmetih, je pa vseeno 101 proti prejšji razsvetljavi ke je svetila vse okoli ....samo cerkev pa je opet razsvetlena non-stop ponoči (no, bor do polnoči ven ka je ziher-moren gnes ahtati kak je dale)Hehe, eno je či glejaš s prostin okon, kda se ti zdi ka dosti vidiš, drügo pa kdo glejaš z za to namenjenoj optikoj, keri resen vsaka lüč zmenjša vidljivost. Odvisno pač kej češ viditi; či češ opazovati Luno, te nega problema, či pa češ glejati kakši Messierjev objekt, tepa je to že malo bole žmetno...Tan do kakšne 6-7 magnitude še gre, dale pa v mesti več ne...Neee

MHA petek, 31. julij 2009 ob 15:02

Včera sen se pela ob 18.50h mimo Spara, pa so vsi reflektori ke so na tisten parkplaci, vsi so bli vüžgani.

MHA nedelja, 2. avgust 2009 ob 10:44

MHA je napisal/a:
MHA je napisal/a:
Či sta ne san dve liči novi?

Tri so.



Pet jih je že.Hejho

Dejan petek, 10. maj 2013 ob 17:19

Fčera je v lotmeršken parki blo premalo svetlo Hihihi

MHA sobota, 11. maj 2013 ob 13:47

Ka se bojše vidi Hihihi V Noršincih na cesti pa tema ponoči.

pravični sobota, 11. maj 2013 ob 19:25

Glede Noršinec sem opazil, da je en del vasi imel luč, drug del pa temo. Hihihi

Podnevi so neki "mojstri" nekaj šraufali pri kandelabrih. Mislec Hjooj

Kar se pa tiče ulične razsvteljave pa ni noben problem, da se jo podnevi aktivira. Jaaa Hihihi

Samo znati je treba. Hihihi

Z malo znanja pa tudi obratno. Jaaa

Se lahko naredi, da je ponoči mrk. Hihihi

Staro pravilo.

Več je tehnike, bolj je vse ranljivo. Mislec




TUNČEK nedelja, 12. maj 2013 ob 17:11

To itak. Pa tüdi preveč lüči sveti ponoči, lehko bi gorela fsika drüga pa vaseh.
Pomežik

MHA nedelja, 12. maj 2013 ob 22:44

Sploh nebe trebalo goreti, met pulnoči pa peto zaron nebi trebalo.

Legionar torek, 14. maj 2013 ob 16:45

Tüdi meni je ne jasno, zakej že vsaki meter ceste pa pločnika more vnoči biti osvetljeni. Ne rečen recimo po mestih, ampak po vaseh pa je to malo brezveze. Škoda elektrike, preveč to košta, pa tüdi ekološko je ne, plus tega je svetlobna onesnaženost šla že čez vse razumne meje.

MHA sreda, 15. maj 2013 ob 15:42

Afstrici vgašüvlejo ponoči liči po vaseh, pa še reflektore ke sfetijo na cerkve.

Legionar petek, 17. maj 2013 ob 09:54

Kda sen jaz bija dete, pa sen na vesi gor rosa, pa smo skoro niti znali ne, ke je to
razsvetljava. Pa smo glih tak preživeli. Pa smo se znejšli v temi. Gnes den pa so toti
mlejši čistar gotovi, či je vsak kvadratni centimeter ne razsvetljeni; tak v kuči kak vüni.

Jaz to duma glejan; deca nemrejo enega koraka stopiti brez ka bi si lüč vužgali. Jaz
pa vnoči pa večer vse v temi sprehodin, pa tüdi či vnoči scot gren ali kej drügega, vedno v
temi, nikoli si liči ne prižigan, ali pa zlo zlo redko. Nič več se ne vejo prilagajti, pa bole
z naravoj živeti, pa uporabljati tudi tiste čute, ki jih momo, pa jih zaradi komoditete že pomalen zgüblamo.

matrakči ponedeljek, 20. maj 2013 ob 18:19

MHA je napisal/a:
Afstrici vgašüvlejo ponoči liči po vaseh, pa še reflektore ke sfetijo na cerkve.



Avstrijci so vedno bili šparavni, in se ne mečejo nepotrebno, pri nas pa se vedno šopirijo

Dejan sobota, 24. avgust 2013 ob 21:29

Zemlevid svetlobne onesnaženosti:

http://www.blue-marble.de/nightlights/2012

Zgleja kak či v Severni Italiji, Belgiji pa na Nizozemsken ne bi meli šaltarov za liči vgasniti Hihihi Hjooj

pravični nedelja, 25. avgust 2013 ob 12:50

Saj že bežen pogled na to karto pove, kje so velika in glavna mesta držav.

No, pred leti sem bil na eni zadevi, kjer je bilo nekaj znanih ljudi, ki se ukvarjajo z energijo.

Beseda je nanesla na varčevanje z energijo in podobne stvari.

Spomnimo se, da so se ob gradnii avtoceste, rekonstrukcijah raznih cest in vasi, montirali kandelabri vsakih nekaj metrov.

Tako lahko pelješ ponoči brez luči.

In če gledaš iz kakšnega višjega hriba, vidiš eno samo svetlo kačo, ki je dolga kilometre.

No, in sem uglednega človeka vprašal, zakaj se montira toliko novih kandelabrov in luči svetijo skoraj že po polju.

Odgovor je bil, da je potrebno še več ulične razsvetljave, da se porabi višek energije, ki jo imajo elektro podjetja ponoči, ko veliko drugih porabnikov miruje.

Seveda nisem bil zadovoljen z odgovorom in sem pripomnil, da te luči tudi veliko stanejo, kar potem plača lokalna skupnost.

In je rekel, dalje, da naj le ljudje plačajo, ker je potrebno, da denar kroži in posel laufa.

Sicer, če se ponoči postaviš na Kapelo ali Jeruzalem, vidiš od Radgone do Lendave eno samo svetlečo kačo.

TUNČEK ponedeljek, 26. avgust 2013 ob 08:40

Glovni problem je, da je svetlobna onesnaženost dosta preveka in mislin, da v Ofriki lidje glih tak preživijo bres odvečnih liči.
In še vekši problem so loserske liči, mi v Gorici to vemo, se gda pa gda delajo igralnice reklomo z loseri tan decembra in jenara.

Že s provimi ličmi se dosta doseže. Či bi jih bilo pa meje pa bi blo sploh bojše.
Kaj je treba tüdi osvetliti fsoko cirkef ? Če že naj bojo osvetlene tiste ta pomembne ne pa skoro fse in to na jovni rasvetlovi, ke jo pločamo fsi !

Jaaa





Tak bi bli pa zadovolni mi, ke fčosik glejamo zvezde

Dejan nedelja, 17. november 2013 ob 10:08

Prešji teden je blo opet potrebno sküriti odvečno energijo Hihihi

TUNČEK nedelja, 17. november 2013 ob 11:09

Ja to delajo večkrot, da pistijo liči čes den in se zgovorjajo, da mejovlejo žarnice.
Pomežik



Za dodajanja objave se prijavite.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Prlekija-on.net. Pri komentiranju se držite teme, ne uporabljajte sovražnega govora in upoštevajte pravila.