MHA nedelja, 9. marec 2008 ob 15:42

Poletni čas ne prihrani energije

San Jose - MMC RTV SLO

Prestavljanje urnih kazalcev na poletni čas ne zagotavlja prihrankov energije, ampak porabo celo povečuje, ugotavlja raziskava.

Kalifornijski znanstveniki, ki so tri leta spremljali stanje več kot sedem milijonov električnih števcev ameriških gospodinjstev, so ugotovili, da se poraba energije poveča za štiri odstotke. Odkrili so, da so spomladi manjši prihranki, a se več energije nato porabi pozno poleti in jeseni, ko se pojavi potreba po ogrevanju v zgodnjih jutranjih urah in uporabi klimatske naprave ob daljših popoldnevih in toplih poletnih večerih.

Podatki raziskave so še začasni, prvi izračuni pa kažejo, da so prebivalci, ki so jih v raziskavi spremljali, za dodatno porabo električne energije plačali približno 8, 6 milijona dolarjev na leto.

Raziskava se je osredotočila le na gospodinjstva, zato vpliv premikanja urinih kazalcev na industrijo in druge gospodarske panoge ni znan.

Ure na poletni čas prestavlja več kot 70 svetovnih držav. Avtorji raziskave poudarjajo, da je presenetljivo, kako malo raziskav o tem, ali premikanje kazalcev prinaša prihranek energije ali ne, je bilo narejeni do zdaj.


Meni se tak toto premikovaje vidi brezveze. Te pa je že v zimi ob 4h odvečera tema.

erof ponedeljek, 10. marec 2008 ob 08:55

Prihranki poletnega časa nični?
Raziskava se je osredotočila le na gospodinjstva

Prestavljanje urnih kazalcev na poletni čas gospodinjstvom po ugotovitvah kalifornijskih znanstvenikov ne zagotavlja prihrankov pri energiji, temveč porabo električne energije celo povečuje. Poraba elektrike se s prestavitvijo urnih kazalcev poveča za do štiri odstotke, so ugotovili.

Znanstveniki so tri leta spremljali stanje električnih števcev v več kot sedmih milijonih gospodinjstev v ameriški zvezni državi Indiana. Raziskava, katere izsledki so še začasni, je pokazala, da so prebivalci Indiane za dodatno porabo elektrike plačali približno 8,6 milijona dolarjev (5,7 milijona evrov) letno.

Avtorji raziskave so poleg tega izračunali tudi stroške močnejšega onesnaženja okolja v višini 1,6 do 5,3 milijona dolarjev letno.

V celotni Indiani so poletni čas uvedli šele leta 2006, pred tem je urne kazalce v marcu prestavljalo le 15 od skupaj 92 območij. S tem naj bi pridobili dodatno uro dnevne svetlobe ob večerih, vendar je raziskava pokazala, da je "spomladi sicer prišlo do manjših prihrankov, vendar pa tudi do toliko večje porabe elektrike pozno poleti in jeseni." Znanstveniki to pojasnjujejo z večjimi potrebami po ogrevanju v zgodnjih jutranjih urah ter večji uporabi klimatskih naprav ob daljših popoldnevih in toplih poletnih večerih.

Raziskava se je osredotočila le na gospodinjstva, ne pa tudi na industrijo in druge gospodarske panoge. Kljub dolgi zgodovini in uporabi poletnega časa v ZDA ter več kot 70 drugih državah po vsem svetu pa obstaja presenetljivo malo raziskav, ki bi se ukvarjale s vprašanjem, ali prestavljanje urnih kazalcev res prinaša prihranke, so zapisali avtorji raziskave.

erof nedelja, 23. marec 2008 ob 08:11

Dan: 30 Marec 2008

ponoči ob 2h se prestavi ura eno uro naprej

Dan v tednu: Nedelja

tak pa mo vure bexslali za teden dni www.koledarcek.com - tu so vse podrobnosti zapisane skoz celo leto



prlek1825 petek, 28. marec 2008 ob 21:24

jaz bom tak reko ves presrečen sem kda se vura pomakne nazaj, ke lehko duže spim, celi hud pa sem kda se pomakne naprej ke morem eno vuro pret stanoti!

erof sobota, 29. marec 2008 ob 10:02

Noč bo krajša

V nedeljo ponoči bomo premaknili kazalce za uro naprej. Tako bomo prešli na poletni čas.

Noč iz sobote na nedeljo bo za eno uro krajša.

V nedeljo ob 2. uri zjutraj bomo kazalce premaknili za eno uro naprej, torej na 3. uro. Tako bomo v skladu z uredbo o določitvi obdobja poletnega časa s srednjeevropskega prešli na poletni čas.

Ure bomo znova premaknili nazaj zadnjo oktobrsko nedeljo, 26. oktobra, ko bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas oziroma na zimsko računanje časa.

MHA sobota, 29. marec 2008 ob 11:41

Ja, ka nete pozobili nicoj vüre poriniti napreZavijač Zej tisti keri do ponoči delali do lehko šli eno vüro pret domu.

Jernej sobota, 29. marec 2008 ob 12:05

Ges pa man satelitsko vodeno vöro ta se avtomatski stela!
Taka nemren pozabiti na tao! Ideja

Nela sobota, 29. marec 2008 ob 20:56

prlek1825 je napisal/a:
jaz bom tak reko ves presrečen sem kda se vura pomakne nazaj, ke lehko duže spim, celi hud pa sem kda se pomakne naprej ke morem eno vuro pret stanoti!

Juhuhu meni je tudi toti pomik vure nazej super paso, se posebej ko smo ga redno vune po diski letali, hehe, te je ena vura coj dosta pomenila. Hehe Jaaa .....Tiho

Jernej nedelja, 14. september 2008 ob 02:22

Nedelo 26.10.2008 op 3:00 pa vöro za eno vöro nazaj nastavimo! Hjooj

Jernej sreda, 22. oktober 2008 ob 00:35

Koga se pa??? Se 5dni Haaaaa Klicaj

Nela sreda, 22. oktober 2008 ob 01:10

Eh toto premikaje neje glih tak fejn, da se te ze okrog 5 vure tema zacne delati. Bole mi je fejn letni cejt, ko je tak dugo svetlo.

MHA nedelja, 26. oktober 2008 ob 00:35

Gnes ne pozobiti eno vüro vrukverc premeknoti.

Nela nedelja, 26. oktober 2008 ob 01:00

Jaz sem ze vse zrihtala Pomežik rocno ze derek pol 7, hehe. Hehe

Jernej nedelja, 26. oktober 2008 ob 12:08

............ka nete pozabli vöro 1 uro nazaj nastavite Pevec

prlek1825 nedelja, 26. oktober 2008 ob 13:51

Nasmeh ke je blo lepo eno vuro duže spati, edino ke je problem ke sem se prihtro zbudjo!Nasmeh

Jernej nedelja, 26. oktober 2008 ob 15:17

Saj nej samo ti ges tüdi! Spim Zeham Kafe Cejtng

Jernej nedelja, 9. november 2008 ob 01:28

............da je pa naslejdni termin?
Aha nedelo 29.03.2009 ob 2:00 vöri (uri) se vöra (ura) za eno vöro (uro) naprej nastavi!
Taka je te naoč, za eno vöro (uro) krajsa. Te menjamo zimski- (normalni) na letni-čas

Jernej petek, 27. marec 2009 ob 23:52

Jernej je napisal/a:
............da je pa naslejdni termin?
Aha nedelo 29.03.2009 ob 2:00 vöri (uri) se vöra (ura) za eno vöro (uro) naprej nastavi!
Taka je te naoč, za eno vöro (uro) krajsa. Te menjamo zimski- (normalni) na letni-čas


Ka nete pozabli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Alooo

Nela sobota, 28. marec 2009 ob 00:15

Hvala bogi, ker je dosta lepse, dere je vuni duze svetlo. To ja

prlek1825 sobota, 28. marec 2009 ob 21:09

jaz sem že kome čako ke se vura prestavi!
samo to pa mi glih nejbol ne paše ke bom eno vuro gnes meje spo!
pa še vse vure si morem prestaviti!



Za dodajanja objave se prijavite.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Prlekija-on.net. Pri komentiranju se držite teme, ne uporabljajte sovražnega govora in upoštevajte pravila.