prlek1825 ponedeljek, 29. marec 2010 ob 21:59

ze v soboto je marsikeremo prleki ne to pasalo...je pa res ki je zej duže svetlo ke je dosti jakše..hehe

TUNČEK torek, 30. marec 2010 ob 01:00

Vete kaj : vüro smo premeknili, cejt v glovi je pa skos glih !

Nela torek, 30. marec 2010 ob 08:21

Meni je tudi zej dosta bojse, ka momo duze svetlo vune. Tak bi po moje moglo celo leto biti, nepa momo pozimi ze okrog 5 vure temo. Pomežik

Jernej sreda, 20. oktober 2010 ob 22:15

Hjooj ..opet smo tü, premikanje vöre...

Nedelo 31.Oktobra (vinotok) 2010 ob 3:00 uri premikamo cajger od vöre
za eno vöro nazaj! Taka je noč eno vöro dugša! (zimski čas)

MHA sreda, 20. oktober 2010 ob 22:23

Jap, eni pa mo mogli zavolo toga eno vüro duže v nočni biti.

Lenny sobota, 23. oktober 2010 ob 18:40

Teko ka se malo bioritem prestroši... meni toto prilagajaje vzeme nejveč 14 dni.. pe pa pozobin ka se je kej mejalo...

Fse ka me moti, je ena vura duma, ki v pol leta zlezi napre glih cca 5 min.
Se lepo navodin, ka to polek podzavestno računan prehitevaje, ze pa de satan opet nazačetki točen...

No se kak fsako leto, mo se tudi letos temi privada Pomežik

TUNČEK sobota, 23. oktober 2010 ob 18:56

Dobro, ke si otprja temo premika vüre. Čes tjeden dni mo jo po premeknili. zavolo mene bi jo lehko že septembra takak fčosik, bi bor zaron blo malo bole svetlo, gda grem f slüžbo.
Nasploh pa niti ne ven, ke s premikajen sploh dobimo ali prišparamo. Hihihi

Lenny sobota, 23. oktober 2010 ob 19:06

Tunček, mene so fčili, ka so si to zmislili v cejti energetske krize (1974) baje.

Ka bi prišparali na energentih (elektriki kak prvo) so si zmislili, ka do vuro premeknili, ka de duže svetlo, in do pozneje lidje luč prižgali.

Či mo to efekt, še gnes den hasek, neven. Meni osebno odgovorja zej nazačetki, ka kda iz šihta priden, ka je še malo duže svetlo svetlo. Še lehko vuni kej naredin če man volo.
Tan decembra pa še to več dosti ne pomoga...Mislin ka je nejkrejši "den" tan 21.-23. decembra. Te pa se opet začnejo dnevi podudukšovati.. Neven točno či za božič, ali novo mleto je že den dukši za teko keko kokot zine Hihihi (se eni več vejo o ten) pa do me popravili. Pomežik

TUNČEK sobota, 23. oktober 2010 ob 19:17

Tisto za 1974 ven, samo te so ble skoro fse slüžbe op 6. zaron, zej pa jih je dosta op sedmih in se z elektriko več teko ne prišpara. Tisto ka je poleti "dukši" den, mo v token primeri kak je tvoj dober učinek. Samo mislin, da zej v jeseni nebi blo treba, da se vüra meja kunec oktobra, lehko bi se novembra, bi zaron blo pret svetlo.

Če pa škodi premikaje vüre pa so si niti znanstveniki edini, večina jih provi, ke škodi.
Pogledni člonek ot spomlodi letos :
***************************
Prehod na poletni čas škodi!
55 Komentiraj Pošlji Tiskaj Velikost pisave Hamburg, 29.03.2010, 14:43 | T.Š.
Znanstveniki opozarjajo, da premikanje ure oziroma prehod na poletni čas škodi ljudem, posledice pa se poznajo še mesece. Po drugi strani pa s tem ne prihranimo veliko energije.


Zimsko in poletno premikanje ure je znanstvenike spodbudilo k raziskovanju učinka tovrstnih ukrepov na človekovo zdravje. Njihove ugotovitve so si enotne: ne le da premikanje ure zmoti naš naravni bioritem, dolgoročno lahko zaradi tega tudi zbolimo.

Vodilni nemški strokovnjak Jürgen Zulley je tako za časnik Die Zeit spreminjanje ure označil ne le za ''nekoristno, temveč tudi škodljivo''. Till Roenneberg pa je premik ure ocenil kot ''vmešavanje v človekovo biološko uro''.


Prehod na poletni čas škodi zdravju.
Zadnje raziskave so namreč pokazale, da prehod na t. i. poletni čas s premikanjem ure poleg tega, da kratkoročno negativno vpliva na zdravje, negativno vpliva na ljudi tudi dolgoročno. Vpliv spremembe ure je namreč moč v organizmu prepoznati še sedem mesecev po premiku ure, kar pomeni do naslednjega premika na zimski čas. Kratkoročno pa so med drugim zaznali tudi precej več srčnih infarktov v prvih treh dneh po premiku ure.


Najhuje sprememba ure prizadane ljudi, ki težje zgodaj vstajajo. Zulley, ki poleg drugega preučuje tudi spanje, se je zavzel za ukinitev premikanja ure. ''Našemu biološkem ritmu bi bolj odgovarjalo, če bi ves čas živeli po zimskem času,'' trdi znanstvenik. Z njim se strinja tudi avstrijska nevrologinja Birgit Högl, ki pravi, da ni nobenega razloga za prehod na poletni čas.

Po navedbah Horsta-Wenerja Korfa pa premikanje ure oziroma prehod na poletni čas najbolj vpliva na ljudi, ki so aktivni v večernih in nočnih urah. Nanje, torej na ljudi, ki težje vstajajo zgodaj zjutraj, ima izguba ene ure največji vpliv. Ob tem opozarja na stres, ki so mu zaradi tega izpostavljeni nekateri notranji organi. ''Če greste v službo, se morate prilagoditi tudi glede časa, ko jeste. In prav to ima velik vpliv na zdravje,'' pojasnjuje Korf. Po njegovih besedah na primer jetra potrebujejo kar teden dni, da se prilagodijo na poletni čas.

Energije ne prihranimo


Energije pa s premikom ure ne prihranimo. Med drugim pa so raziskave tudi pokazale, da čeprav moramo po poletnem času zjutraj vstati uro prej, pa se zaradi tega v posteljo ne odpravimo tudi uro prej. Zato večina ljudi zaradi poletnega časa dejansko spi manj, vse do jeseni, piše Die Zeit, ki se sklicuje na finske raziskave.

Ob tem pa ni nepomembno, da s premikom ure ne varčujemo z energijo. Prav to je bil namreč v 70. letih minulega stoletja, pod pritiskom naftne krize, argument za uvedbo poletnega časa. Študija, v kateri je sodelovalo 230.000 ameriških gospodinjstev in več kot 400.000 ljudi, je namreč pokazala, da se vsa energija, ki jo privarčujejo zvečer zaradi ugasnjenih luči, porabi za dodatno jutranje gretje. Lani pa je tudi nemški zvezni urad za okolje jasno zapisal: ''Zaradi premikanja ure naprej in nazaj ne prihranimo nič energije."


Lenny sobota, 23. oktober 2010 ob 19:25

TUNČEK je napisal/a:

Energije pa s premikom ure ne prihranimo. Med drugim pa so raziskave tudi pokazale, da čeprav moramo po poletnem času zjutraj vstati uro prej, pa se zaradi tega v posteljo ne odpravimo tudi uro prej. Zato večina ljudi zaradi poletnega časa dejansko spi manj, vse do jeseni, piše Die Zeit, ki se sklicuje na finske raziskave.


Dober članek. To ke sen citera je tudi moj problem. Jaz sen narihtani na 6 vur spanja... in kda se vura meja traja tisti 14 dni negi, ka se navadin po vuri iti spot. Retko gren pred pol dvajansto večer v "mežico".

Jaz man še včosih "vmesne" premike vure. Kda je poleti hica, začnemo namesto ob 7.00 6.00, ka te ne eno vuro pret hejamo. to se zgodi negi junija, in traja do začetka septembra. Samo nekak se prekuvlen...14 dni cca. pa je. Vsakši pač drgačik reagera na spremembe bioritma.

TUNČEK sobota, 23. oktober 2010 ob 19:55

Mene premikaje vüre tüdi zmeša za eni dvo tri tjedne. Mon pa še dodatne probleme zavolo slüžbe, ge dežuran in fčosik v 25.ih vürah samo spin dve ali tri vüre. Dogoja se, ke te zbidijo glih gda si kumer zospa in potli gda zaron priden domu, gren malo spot, samo tisto spaje je ne kvalitetno in vstoneš še skos zmontrani.
Momo pač fsi kakšen problem s spojen, pa ka češ, enkrat mo šli f penzjon, pa de mogoče več cejta za spaje, gdo ve ?! Pomežik Spim

Lenny sobota, 23. oktober 2010 ob 20:02

bog daj tvoji rejči haska....ka bi se penzije fčakali, pa jo zdravi trošili...

Ka pa se spajo tiče, pa svaka ti čast. Še s študentskih cejtof ven ka se do bioritem na fse navaditi, Jaz sen nejleži študera ponoči.
Samo gnesden si malo težko predstavlan sebe v službi, ki jo ti delaš.
Čeglih bi se pomoje opet navada.
Držin pa še stalno vikend tradicijo, dere neman nič v plani pred osmo "nesmin" staniti. Pomežik
Samo stalno mi ne grota. Fčosih blodin že auf pred sedmo, fčosih pa do pol desete. Kak sen aktiven prejšji den/večer/noč Hihihi

TUNČEK sobota, 23. oktober 2010 ob 20:12

Son proviš, ke se človik nekek navodi, samo skos ti op token deli fali spoje. Pa še neke je, gda sen duma zlo rat delan fsemogoče dugo v noč, zaron bi pa spa, pa je nažalost treba fstaniti.
Celo leto kumer čokan, da se gda zgodi, da zaron spin bres vüre. Loni se mi je to zgodlo 4 X, letos pa samo dvakrat, niti na dopusti ne. Se ne rečen, da sen ne vikende fraj, dvo na mesec sen sigurno, samo nič mi ne pomoga, ke pa žena dela vikende in gre f slüžbo in zvoni vüra. Zato mislin, da de f penzjoni bojše, če se ga fčokamo- in moremo se ga !

zobl sobota, 23. oktober 2010 ob 23:35

Ne ven toto premikaje vure mi ide na jetra. Ne ven zakoj sploh to delajo, naj pistijo tak kak je naravno, ne pa premikovati.
Hugo Chavez je steja pol vure premekniti , zaj ne ven ci do mu pustili ka to naredi.
Ka bi se naj pol vure v venezueli budili ka bi vec lehko delali Hjooj Hjooj

zobl sobota, 23. oktober 2010 ob 23:37

prlek1825 je napisal/a:
ze v soboto je marsikeremo prleki ne to pasalo...je pa res ki je zej duže svetlo ke je dosti jakše..hehe


ti si opet pija kej?
ker toti datum v tvojen imeni mi zgleja kak pivski od laškega, zato pitan.

Kej ma te prlekija s premikanjen vure, vepa ti si to tak napisa kak da samo v prlekiji premikajo vuro Hihihi Hihihi Hihihi Hihihi

SlovenianDevil nedelja, 24. oktober 2010 ob 10:01

zobl je napisal/a:
Ne ven toto premikaje vure mi ide na jetra. Ne ven zakoj sploh to delajo, naj pistijo tak kak je naravno, ne pa premikovati.
Hugo Chavez je steja pol vure premekniti , zaj ne ven ci do mu pustili ka to naredi.
Ka bi se naj pol vure v venezueli budili ka bi vec lehko delali Hjooj Hjooj


Je jo, za pol vure nazoj. Pa ne zato ka bi delali več, ampak zato ka ne bi bijo v isten pasi kak američani.

Sicer je več držav, ki majo za pol vure zameknjen čas, tak kot Iran, Afganistan, del Kanade, del Avstralije. Nepal pa ma čas zamekjeni za 15 minut.

MHA nedelja, 24. oktober 2010 ob 14:16

Jas z premikovajon vure neman problemof, je pa problem v slüžbi, ki so starejši lidje, ki ne ve ka se je vüra premeknola, te pa že večina jih eno vüro pret čoka na zejtrk. sen p atüdi za to, ka bi ukinili toto premikaje vüre, ker ne vidin smisla f ten.

prlek1825 nedelja, 24. oktober 2010 ob 15:40

zobl je napisal/a:
prlek1825 je napisal/a:
ze v soboto je marsikeremo prleki ne to pasalo...je pa res ki je zej duže svetlo ke je dosti jakše..hehe


ti si opet pija kej?
ker toti datum v tvojen imeni mi zgleja kak pivski od laškega, zato pitan.

Kej ma te prlekija s premikanjen vure, vepa ti si to tak napisa kak da samo v prlekiji premikajo vuro Hihihi Hihihi Hihihi Hihihi


to z 1825 resen izhaja iz laškega pa tom mon že od vsega začetka že por letpa nem si zej tega spremijo ke zej me že lidje po tem poznajo..hehe

ke pa se tiče premikaja vure pa sem napiso pač tak za našo področje ve je vsepovsodik isto,,,v forumi premikaje vure pa sem si ne jaz zmislo teme komentiramo pa mislim ke lehko vsi svobodno

Jernej nedelja, 31. oktober 2010 ob 00:30

Jernej je napisal/a:
Hjooj ..opet smo tü, premikanje vöre...

Nedelo 31.Oktobra (vinotok) 2010 ob 3:00 uri premikamo cajger od vöre
za eno vöro nazaj! Taka je noč eno vöro dugša! (zimski čas)


Mislec ..ka nete pozabili! Vsako krat te eni kesenej gor pridejo Hihihi Hjooj
...da je že prekesno Hihihi

MHA nedelja, 31. oktober 2010 ob 03:47

Kak se vleče nočna gnes, pa še vüra je naze šla.



Za dodajanja objave se prijavite.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Prlekija-on.net. Pri komentiranju se držite teme, ne uporabljajte sovražnega govora in upoštevajte pravila.