Jernej ponedeljek, 12. februar 2007 ob 19:56

Danes večinoma vsi uporabljamo mednarodna imena mesecev, no Hrvati se strogo držijo svojih starih imen za njih in včasih imamo kar težve, kateri mesec mislijo.

Tudi Slovenci imamo svoja imena, a jih žal zelo redko uporabljamo, večina jih tudi ne pozna. Pa oživimo naša imena, ki so :

slovensko – mednarodno

Prosinec - januar
Svečan - februar
Sušec – marec
Mali traven – april
Veliki traven – maj
Rožnik – junij
Mali srpan – julij
Veliki srpan – avgust
Kimavec – september
Vinotok – oktober
Listopad – november
Gruden – december

slovensko iz rokopisa v Loki na Kranjskem 1466

Prosinic - januar
Sečan - februar
Sušec - marec
Mali traven - april
Veliki traven - maj
Boboucvet - junij
Mali Serpan - julij
Veliki Serpan - avgust
Poberuh - september
Listognoj - oktober
Kozovperstk - november
Gruden - december

No, zapisu iz Loke na Kranjskem so mednarodna imena dodana, zaradi lažje današnje orientacije. Takrat mednarodnih imen ni bilo in so naši predniki uporabljali izključno navedena imena.

http://www.charlie.mojforum.si/charlie-post-57.html

Zvončica sobota, 17. februar 2007 ob 01:05

Ve so zanimiva tota imena...negda smo se jih v šoli mogli na pamet vičiti....samo neso se v živleji nÜcala pa ti odidejo iz glove (edino listopad pa vinotok ne)No Hrvoti pa stalno nücajo svoja imena za mesce ka se mi zdi lepo.Aplavz

kobreti sobota, 17. februar 2007 ob 18:13

Ja tüdi meni je nekak vinotok f spomini najbole osta, pa še cilo ven kdo to je. Vuuhuu Za ostale sen tüdi nekak ne najbole ziher kan keri paše.

Jernej torek, 20. februar 2007 ob 22:52

Naja ges si tüdi naj bole vinotok zapomnim!..pa gruden.. mesec da pac man rojstni dan!

zobl sobota, 23. oktober 2010 ob 23:29

Jao Jernej to si opet od ovih blesavih hervardov dal link... Hihihi
Toti pa so res pihjeni, ova blesava stranka slovenskega naroda aka šiško kera si podočki nekšno slovensko zgodovino zmišlovle.

Ime društva Harvardi pa so si dali po Herbarti Aurspergy keri sploh slovenec neje bija ampak je bija jodlar z dunaja po drugi stroni pa se mojo za ultra veke slovence v stranki pa so jin sami jugovići pa sumlivi tipi...

Jernej nedelja, 24. oktober 2010 ob 00:00

Jernej je napisal/a:
Naprej SLOVENSKI MESECI IN PREGOVORI
Naprej Slovenska imena mesecev
Naprej eti še je tabela ka omenja prekmurske imena mesecev Mislec ..zanimivo.. Cejtng


Hervardi link gor ali dol meni se ide za slovenske mesce ka san
je na njihovoj strani najšo! Nasmeh


Za dodajanja objave se prijavite.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Prlekija-on.net. Pri komentiranju se držite teme, ne uporabljajte sovražnega govora in upoštevajte pravila.