feliche sobota, 27. maj 2006 ob 22:33

Ojla,
a bi mi kdo mogoče pomagal in mi poslal na moj email načrt za izdelavo klopotca. Ta načrt bi nujno potreboval v tekstualni in slikovni obliki. THX E-mail:feliche@voljatel.net

MHA nedelja, 28. maj 2006 ob 00:28

Pridi v Lotmerk na glovni ploc, tan je en velki klopotec, da ga mi v Lotmerki tak ne nücamo, celo leto je na sohi pa še doj je zvezani, pa si lepo tistega odnesi. Župan tak nejč ne ve ka momo klopotec na glovnen ploci.

Dejan nedelja, 28. maj 2006 ob 19:04

Jaz sen še takše dokumentacije ne vida, ka bi blo to v slikovni pa tekstualni obliki. Ven pa ka obstaja. Samo je to po različno od kraja do kraja kak klopotec delajo, iz kerega lesa, keko ma vetrnic, ... Mogli bi te tistega provega prleškega nejti. To bi mogoče naš Milan lehko meja kej takšega. Bomo pa probali zrihtati to.

MILAN nedelja, 28. maj 2006 ob 22:15

Pozdravleni, ja prav zanimivo je ka bi rad meja načrt za klopotec,je pa resen ka tudi jas ne ven za jega.Obstaja možnost ka bi si vzaja cejt pa enega premerja,lehko primeni pa bi te meli načrt.Stori meštri majo ta v glovah. Prav zanimivo pa je ka de leta 2008, 200 let od prvega zapisa o klopotci prav z Lotmerškega kunca o ten pa o različnih podatkih pa bi se dalo pogučati.Priprovlamo se ka postovimo tistokrot svetovni rekord klopotec, prten pa ste že zej vableni ka fkuper toto stvor naredimo.Veseli me ka še keri to išče. Milan

MHA torek, 30. maj 2006 ob 18:06

Pravijo, da je klopotec pravi znanilec jeseni. Ko ga zaslišiš vedi, da je jesen pred vrati. Klopotce postavljamo od Aninega 27.7. do Velikih maš 15.8..

Tako kot čas postavljanja, je pomemben tudi čas, ko klopotce podirajo. Klopotec snamejo z droga po trgatvi, najkasneje pa do Martinovega-11 novembra. Gospodarja, ki pozabi sneti klopotec, lahko presenetijo vaški fantje, ki ponoči klopotec dobesedno ukradejo, na drogu pa pustijo sporočilo kakšna je odkupnina, da klopotec dobi nazaj.

Po ljudskem verovanju klopotec izganja kače iz grozdja in ga mehča, v resnici pa preganja le vrabce in škorce.

Prvi zapisi o klopotcu izvirajo iz leta 1695, neki mariborski zgodovinar pa poroča, da se je klopotec pojavil že leta 1573 v Halozah in v Zagorju in je starejši od mlina na vodo.Posebnost haloškega klopotca je, da ima 6 per, za razliko od avstrijsko štajerskega, ki jih ima 8 in slovensko goriškega, ki jih ima samo 4.

Ime je dobil po svoji funkciji, saj klopoče- zaradi klopotanja so ga torej poimenovali KLOPOTEC.
Pri izdelavi klopotca je zelo pomembna "njegova oblika in melodija", ki je odvisna od pravilne izbire in obdelave lesa.




Deli in materiali klopotca:

Perača smreka (zaradi lahkosti)
Cepič: bukev in jesen
Klin: bukev in jesen
Gredelj: bukev in jesen
Škarje: bukev in jesen
Obac: bukev, gaber, jesen ali hruška (glavno, da je trdo)
Buha: bukev
Stol: bukev, jesen ali hrast (stol je osnovni element)
Kvaka: akacija
Blaja: javor (zvok) pri prerači je širša, na koncu pa je ožja
Rep: hrast (zato, ker listi ostanejo najdlje na vejici)

Klopotce smo razvrstili v štiri razrede, glede na velikost in njihov smisel:

Velikan (nad 1 m)
Klopotec (od 0.5 - 1 m)
Klopotček (od 0.15 m - 0.5 m)
Spominek (do 0.15 m)

Velikost se meri na stolih.

Zvončica torek, 30. maj 2006 ob 18:53

Če de takša veka obletnica za klopotec bi bilo lepo in prav ka se turistično društvo malo zmiga pa eno publikacijo in veeeko promocijo tega dogodka naredi.Milan ti pa polek pri fešti obvezno kvasenice prpravi,eno bon soma zmozalaNasmeh

Jernej torek, 30. maj 2006 ob 20:41

Jezik Jezik Hej te si pa jaz enega klopotca na Dunaji na strehi hise z monteram...velikana.. zaradi golobe Jezik

Pepek z brega sreda, 31. maj 2006 ob 01:26

Mislin ka bi mogli nejti nekoga, keri se spozna na klopotce, ka bi nan ga opisa tak kak se dohoja.

Nej lepo nariše fsaakši del posebej in polek napiše (v Prleščini) za kakši del se gre, da drgačik itaki nemo nič znali.

MHA sreda, 31. maj 2006 ob 14:51

Pepek, pa ti nikoga ne poznaš, ki bi se s ten bava.
Na interneti pa tüdi nič ne nejden...

Jernej ponedeljek, 12. februar 2007 ob 21:52

klopotec je eden simbol prlekije! Aplavz

Nela torek, 13. februar 2007 ob 14:06

To bi še rada doživela ka bi si Jernej na Dunaji klopeteca gor zmontero......Haha Haha Haha Haha Haha Haha Haha to bi blo smešno!

Jernej torek, 13. februar 2007 ob 18:22

Nela je napisal/a:
To bi še rada doživela ka bi si Jernej na Dunaji klopeteca gor zmontero......Haha Haha Haha Haha Haha Haha Haha to bi blo smešno! vej pa san na drügem nastropji duma pa fajn vöter pija! Jezik

Dejan torek, 21. avgust 2007 ob 17:48

Zej sen jas nejša tisto objavo, za kero je Miki sprašüva. On jo je po pomoti vpisa v podpis foruma v svojen profili, na pa v forum Mislec

miki je napisal/a:
Pozdravljeni Prleki,upam da je cistega srca in postenega pogleda v oci pri vas se kaj ostalo.Iz Nove Zelandije vas prosim za nacrt klopotca-videl nekaj odgovorov na forumu,zal nobene fotografije ali morda nacrta za izdelavo.Vam zelim cistih obrazov in dvignem kozarec za vse vas...z roba sveta Miki !

MILAN torek, 21. avgust 2007 ob 21:40

Vuuhuu Vuuhuu Vuuhuu

joj kej ste fse fkuper zmešali s totil liblenin klopotcon
les, imena pa namen je prinas čistak drgačik.
Zej neman cejta bon pa posla fse podatke
ker je moj velki pedoš že dugo let zagrizeni zbiratel podatkov o klopotci.210 let je od prvega zapis(letos) zapisa pa ga je človek keri je bija duma v Lotmerki.

Dejan sreda, 22. avgust 2007 ob 01:00

Ja klopotec bi nej omenili že pred več kak 300 leti. Je pa blo letos 210 let od prve pisne omembe klopotca, ki ga je omenja Leopold Volkmer leta 1797 v pesmi Tožba viničarja, ki je bila tüdi prva slovenska socialna pesen. Napisa pa je besedo Klopotez v 23. kitici! Vuuhuu Jas fse ven! Gor Nasmeh
Ja Milan te pa bi lehko malo tote podatke tü gor napopali Mislec

MILAN sreda, 22. avgust 2007 ob 07:51

Šokiran
ups pa si me presenetja

bravo Dejan

bon poskrbja za podatke pa jih gor zmečeš

Aplavz Aplavz

Dejan sreda, 22. avgust 2007 ob 15:50

Evo pa še kitico napišen. Samo tü je malo že bol v gnešjen jeziki napisano.

"Tak žalostno za me. Vesela bratva mine; pa kaj klopotec štime, nikar ne da od se. O kaj le to pomeni? Nič dobrega ne bo. Serce se mi poveni; kaj če dobim slovo?"

Aplavz

hugo sobota, 22. september 2007 ob 01:28

Če kdo rabi načrt za izdelavo klopotca naj pogleda na spletno stran http://www.freewebs.com/rajkohann/woodwork.htm Tu je en zanimiu načrt!!!

MILAN sobota, 22. september 2007 ob 08:46

Pomežik
enkrat ko bon meja cejt bon si vzeja
meter pa celega premerja zrisa pa postava3
na papir.KLOPOTEC
Mislec

Dejan torek, 25. september 2007 ob 12:09

hugo je napisal/a:
Če kdo rabi načrt za izdelavo klopotca naj pogleda na spletno stran http://www.freewebs.com/rajkohann/woodwork.htm Tu je en zanimiu načrt!!!

Zanimivo pa pohvalno, ka je nešče da tüdi načrt od klopotca na svetovno medmrežje Nasmeh



Za dodajanja objave se prijavite.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Prlekija-on.net. Pri komentiranju se držite teme, ne uporabljajte sovražnega govora in upoštevajte pravila.