Daleč najuspešnejši nogometni klub v Sloveniji slavi 60 let.

Prlekija-on.net, nedelja, 13. december 2020 ob 09:31
Nebo nad Mariborom je zažarelo, foto: NK Maribor

V soboto, 12. decembra, je najuspešnejši slovenski nogometni klub NK Maribor slavil svojo 60-letnico obstoja. Tako so ob 20. uri najzvestejši navijači vijoličastih, Viole, na mariborskih mostovih na reki Dravi pripravili pravo baklado in ognjemet.

NK Maribor je bil ustanovljen 12. decembra 1960 in se je že v prvi tekmovalni sezoni po ustanovitvi uspel prebiti v vrh slovenskega nogometa in osvojiti prvo mesto. NK Maribor je eden od dveh klubov, ki ni nikoli izpadel iz 1. SNL od njene ustanovitve, predstavljajo pa tudi simbol nogometa v Sloveniji, saj so najprepoznavnejši slovenski nogometni klub in edini, ki so tekmovali v Ligi prvakov in to trikrat. Maribor je tudi prvi slovenski klub, ki je dosegel skupinski del Lige Evropa. V skupinskem delu so igrali kar tri sezone zapored. Prav tako so šele drugi klub iz področja bivše Jugoslavije, ki je osvojil 2.mesto v evropski ligi ter se prebil med 32 najboljših klubov v Evropi. So tudi eden najuspešnejših ter največjih klubov na področju bivše Jugoslavije z bazo navijačev po celem svetu. Ob tem so tudi edini slovenski ter edini klub na področju bivše Jugoslavije, ki je osvojil evropsko lovoriko, saj so leta 2006 bili eden od zmagovalcev pokala Intertoto. Maribor je rekorder po osvojenih naslovih državnega prvaka Slovenije, saj je od leta 1991 ta naslov osvojil kar trinajstkrat, ob tem pa so še devetkrat osvojili pokal in štirikrat superpokal, s čimer so daleč najuspešnejši nogometni klub v Sloveniji