Učenci 1. triletja OŠ Križevci z malimi koraki do velikih doživetij

Cilj pohoda je bil DUO center Veržej, ki je znan po svojem kulturno-umetniškem programu in delu z naravnimi materiali.

Prlekija-on.net, četrtek, 8. maj 2025 ob 13:42
Pohod do DUO centra Veržej

Pohod do DUO centra Veržej

V okviru nadstandardnega programa je Osnovna šola Križevci za učence prvega triletja organizirala vsebinsko bogat pohod do Veržeja. Namen dogodka je bil spodbujanje aktivnega preživljanja prostega časa, razvijanje socialnih veščin ter ustvarjalnosti.

Dogodek, ki je potekal v sredo, 7. maja 2025, med 12. in 16. uro, se je udeležilo 58 učencev od 1. do 3. razreda. Spremljalo jih je šest učiteljev, kar je omogočilo dobro organizacijo, varnost in individualno podporo učencem.

Pohod je potekal po varni in slikoviti poljski poti, ki se vije skozi naravno okolje med Križevci in Veržejem. Med potjo so učenci spoznavali naravne značilnosti pokrajine, razvijali telesno vzdržljivost in se spontano družili. Takšne aktivnosti so pomembne za razvoj pozitivnega odnosa do gibanja in utrjevanje medvrstniških vezi.

Cilj pohoda je bil DUO center Veržej, ki je znan po svojem kulturno-umetniškem programu in delu z naravnimi materiali. V delavnici z glino so učenci z veseljem in sproščeno ustvarjali unikatne izdelke ter spoznavali lastnosti gline in postopek izdelave – od celote k podrobnostim. Vsak učenec je pod strokovnim vodstvom gospe Urše oblikoval svojo glineno figuro (muco). Pri tem so morali pozorno opazovati in poslušati navodila, nato pa samostojno dodajati podrobnosti svojim izdelkom.

Pod vodstvom gospe Ditke so učenci izdelali tudi zapestnice iz volne, ki so jih lahko odnesli domov kot prijeten in trajen spomin. Nekateri so z izdelovanjem nadaljevali celo po poti domov. Takšna oblika ustvarjalnega dela spodbuja razvoj ročnih spretnosti, finomotorike, vztrajnosti, potrpežljivosti, prostorske predstave in estetskega izražanja.

Med pohodom in ustvarjanjem ni manjkalo sproščenega vzdušja. Učenci so si čas za malico vzeli kar v naravi, iz svojih nahrbtnikov, kar je dodatno prispevalo k občutku samostojnosti in povezanosti z okoljem.

Dogodek je bil več kot le pohod – bil je preplet telesne dejavnosti, ustvarjalnosti, druženja in učenja skozi izkušnjo. Takšni programi bogatijo vzgojno-izobraževalni proces, krepijo kompetence učencev ter nadgrajujejo cilje rednega pouka z izkustvenim učenjem.


Več v Kultura in izobraževanje