V Lisjakovi strugi ob reki Muri izvedli 2. Akcijski dan za Muro

Otroci z obeh strani meje so skupaj zasadili drevo prijateljstva, ki bo v prihodnjih letih raslo kot simbol sodelovanja, solidarnosti in skupnega prizadevanja za ohranjanje naravnega okolja.

Prlekija-on.net, torek, 20. maj 2025 ob 15:31

🌊 2. Aktionstag für die Mur | 2. Akcijski dan za Muro 🌊 Grenzenloses Lernen – direkt an der Mur! Heute war die Mur mehr...

Objavil/a Umwelt-Bildungs-Zentrum Steiermark dne Petek, 16. maj 2025

2. Akcijski dan za Muro

V Lisjakovi strugi ob reki Muri je v petek potekal 2. Akcijski dan za Muro, ki ga je organiziralo Ministrstvo za naravne vire in prostor v okviru slovensko-avstrijskega projekta Let's flow together. Dogodek je združil približno 50 učenk in učencev osnovnih šol iz Slovenije in Avstrije ob Muri, ki so se pod mentorstvom učiteljev udeležili različnih aktivnosti na 30 tematskih postajah.

Glavni namen Akcijskega dne je bil izobraževanje in ozaveščanje mladih o podnebnih spremembah ter iskanje rešitev za prilagajanje nanje, s poudarkom na sobivanju z naravo v porečju Mure. Mladi so skozi praktične naloge raziskovali okoljske izzive in iskali rešitve za bolj trajnostno prihodnost življenja ob reki.

Dogodek se je odvijal v okviru Stalne slovensko-avstrijske komisije za Muro, v sodelovanju z Društvom učiteljev geografije Slovenije in številnimi drugimi partnerji z obeh strani meje. Udeležence so ob začetku nagovorili generalna direktorica Direktorata za vode dr. Lidija Globevnik, dr. Aleš Bizjak z Ministrstva za naravne vire in prostor, županja Gornje Radgone, Urška Mauko Tuš ter vabljeni gostje iz Avstrije.

Dr. Aleš Bizjak je v nagovoru poudaril pomen vključevanja mladih v lokalne in mednarodne okoljske projekte: »V našem soočenju s podnebnimi spremembami se zdi najbolj pomembno medgeneracijsko sodelovanje in vključevanje mladih, še zlasti v njihovem domačem, lokalnem okolju. In če k temu dodamo še zelo pomembno čezmejno povezovanje, dobimo Akcijski dan za Muro – enega bolj inovativnih in posebnih dogodkov sodelovanja mladih v širšem evropskem prostoru in verjetno tudi širše

Vrhunec dneva je bil simboličen in čustven – otroci z obeh strani meje so skupaj zasadili drevo prijateljstva, ki bo v prihodnjih letih raslo kot simbol sodelovanja, solidarnosti in skupnega prizadevanja za ohranjanje naravnega okolja.

Projekt Let's flow together je bil marca letos nagrajen z avstrijsko državno nagrado Neptun 2025 za inovativno povezovanje učencev, učiteljev, staršev, lokalnih skupnosti in prostovoljcev pri iskanju rešitev za varnejše sobivanje z reko Muro.

Dogodek je znova dokazal, kako pomembna sta sodelovanje in skupno učenje, ter pokazal, da so prav mladi tisti, ki bodo z znanjem, zavzetostjo in ustvarjalnostjo gradili trajnostno prihodnost.


Več v Narava