četrtek, 11. junij 2026
Sledite nam:

Prlekija-on.net je največji in najbolje obiskan spletni medij v širši Prlekiji, ustanovljen leta 2005. Mesečno nas obišče okoli 500 tisoč obiskovalcev.

Sledite nam

Nastavitev teme

Močno neurje s točo zajelo Prlekijo: velika škoda vidna danes

V nekaterih vinogradih in sadovnjakih je škoda verjetno popolna ali zelo obsežna – natančnejše ocene bodo znane v naslednjih dneh.

Škoda po toči v Prlekiji
Škoda po toči v Prlekiji

V sredo, 10. junija 2026, zvečer in v noči na četrtek je preko Slovenije prešel izrazit nevihtni sistem, ki je Prlekijo in širšo okolico prizadel z močnimi nalivi, sunki vetra ter ponekod z debelejšo točo, ki je padala več minut. Agencija RS za okolje (ARSO) je za popoldan in večer izdala oranžno opozorilo pred nevihtami, ki so ga spremljali nalivi, veter in možnost toče – napovedi so se žal uresničile.

V Ljutomeru, Ormožu in širši okolici je toča klestila dovolj dolgo in intenzivno, da je povzročila vidno škodo na kmetijskih površinah, vrtovih, vinogradih in ponekod tudi na objektih. Prebivalci poročajo o toči velikosti oreha ali večje, ki je v nekaj minutah prebila liste, poškodovala sadje in uničila pridelke na poljih. V nekaterih vinogradih in sadovnjakih je škoda verjetno popolna ali zelo obsežna – natančnejše ocene bodo znane v naslednjih dneh, ko bodo pridelovalci lahko bolje pregledali poškodbe.

Toča v Prlekiji

Prešel nas je nevihtni sistem, ponekod je več minut padala toča

Slovenijo je prešel nevihtni sistem z močnimi nalivi, vetrom in ponekod tudi debelejšo točo, ki je padala več minut. Toča je padala v Ljutomeru in širši okolici.

Uničeni vrtovi, polja, sadovnjaki in vinogradi

Danes, v četrtek, 11. junija, so na cestah in v naseljih vidni sledovi neurja: usedline toče in dežja, polomljene veje, poškodovane strehe in poplavljene kleti na nižjih legah. Gasilci so imeli v noči in jutranjih urah nekaj dela s črpanjem vode, odstranjevanjem ovir in pomočjo prizadetim. Na delu so bili tudi cestni delavci.

Tokrat je toča udarila ravno v času, ko so pridelki najbolj občutljivi. Mnogi kmetje in vrtičkarji danes žalostno pregledujejo poškodovane rastline in se sprašujejo, kolikšna bo končna škoda.

Neurje je sicer zajelo širšo Slovenijo, najhujše pa je bilo na Gorenjskem, od koder poročajo o pravem opustošenju. V Prlekiji je toča ponekod uničila vrtove, polja, sadovnjake in vinograde.

Vremenoslovci napovedujejo, da se bo danes delno razjasnilo, še bo kakšna ploha. V petek bo sprva jasno s hladnim jutrom, čez dan od severa zmerna pooblačitev.

Če ste utrpeli škodo, jo prijavite občini ali zavarovalnici – hitra prijava olajša pomoč in popis. Če rabite pomoč, se lahko obrnete tudi na FB skupino Potrebujem/nudim pomoč v Sloveniji.

Video
Video: Škoda po toči v Prlekiji
S klikom naložite video (lahko uporablja piškotke)
Video
Video: Več minut toče v Prlekiji
S klikom naložite video (lahko uporablja piškotke)