Oteženo reševanje ob morebitni nesreči na pomurski avtocesti

Oteženo reševanje ob morebitni nesreči na pomurski avtocesti

Branko Žunec, sobota, 24. maj 2008 ob 14:33

Zaradi preozkega profila in nezgrajenih odstavnih pasov bo pri najhujših prometnih nesrečah potrebno reševanje s sosednjega voznega pasu preko varnostne ograje, vendar ta ukrep še ni dorečen

Izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje Murska Sobota je v četrtek, 22. maja, organizirala redno letno posvetovanje o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Posvetovanja potekajo že od leta 1996 in so namenjena pomurskim županom, strokovnjakom za zaščito in reševanje, predstavnikom civilne zaščite, gasilskim društvom in policiji.

Med drugim so ugotovili, da imajo nekatere občine v Pomurju že sprejete načrte zaščite in reševanja, vendar naj bi si nalagale preveč nalog, zato jim uprava svetuje, naj preverijo ocene stopnje ogroženosti v lokalni skupnosti in na tej osnovi izdelajo in sprejmejo omenjene načrte. Posebej opozarja, da bodo morale občine, po katerih poteka trasa bodočega kraka pomurske avtoceste, vključiti tudi načrte reševanja ob naravnih in drugih nesrečah na avtocesti (AC).

Na problem oteženega reševanja ob hudih prometnih nesrečah na pomurski AC je v svoji pobudi Vladi RS, da je treba začeti aktivnosti za izgradnjo odstavnih pasov in polnega profila AC v širini 26,2 metra, 19. decembra lani opozoril pomurski poslanec Jožef Horvat. Povod za pobudo je bila huda prometna nesreča s smrtno žrtvijo 16. decembra lani na edinem odseku pomurske AC v dolžini 14,6 kilometra med Vučjo vasjo in Beltinci, ki je v prometu od leta 2002. Reševalcem ni bil omogočen dostop do ponesrečencev, saj sta bila vozni in prehitevalni pas polna vozil, odstavnega pasu pa ni. Prečni profil na zgrajenem odseku je širine 21,2 metra, namesto odstavnih pasov so urejene odstavne niše, tako bo tudi na odsekih od Beltincev do meje z Madžarsko in od Vučje vasi do Lenarta, ki bosta predvidoma odprta v avgustu oziroma v novembru. Odsek od Lenarta do Maribora bo predan prometu konec maja ali v začetku junija.

Kot je znano, je prometni minister Radovan Žerjav že večkrat zagotovil, da bo storil vse, da bi pomurski krak AC dobil odstavne pasove oziroma, da je Darsu že naložil izdelavo potrebne dokumentacije. Vodja izpostave Martin Smodiš je na četrtkovem posvetu pojasnil, da "je bil januarja pripravljen osnutek operativnega načrta enotnega reševanja nesreč na pomurskem delu avtoceste. Vendar ta sam po sebi ničemur ne služi, če ne bodo usklajeni ukrepi in naloge vseh tistih, ki pri tem sodelujejo, kot so regijski center za obveščanje, operativno komunikacijski center v Policijski upravi Murska Sobota, gasilske enote, policija, nujna medicinska pomoč, avtocestna baza, Dars, Cestno podjetje Murska Sobota, Avto-moto zveza Slovenije in ostali subjekti. Šele potem ta načrt nekaj pomeni." Na pogovoru so po navedbah Smodiša vsaj za že zgrajeni odsek avtoceste A5 med Vučjo vasjo in Beltinci uskladili še vprašljive ukrepe in naloge.

Po navedbah vodje soboške izpostave bo predvidoma prihodnjo sredo vsaka od naštetih služb ali enot dobila temeljni načrt enotnega reševanja ob morebitni nesreči na pomurski avtocesti, na tej osnovi pa bo vsaka zase pripravila še svoj načrt dejavnosti. Na vprašanje, ali bi ob hudi prometni nesreči na omenjenem odseku AC reševanje potekalo nemoteno, je Smodiš odgovoril, da tega ne more zagotoviti, saj "je pomurska AC brez odstavnih pasov. Kljub temu se bomo potrudili, da bi tudi v takem primeru v skladu z načrtom ukrepali s sosednjega voznega pasu preko varnostne ograje, vendar bo treba zagotoviti varnost predvsem reševalcem, da ne bi prišlo do naleta vozil oziroma bi bilo treba sosednji vozni pas avtoceste zapreti. To vprašanje, torej sekundarno ukrepanje preko varnostne ograje ob nesreči na AC, pa je še vedno odprto."

vir: www.vecer.si



Več v Gospodarstvo