Vseslovenski akciji Slovenija oživlja so se pridružili tudi prvi posredovalci GZ Sveti Jurij ob Ščavnici

V avli KUS so za občane pripravili prikaze temeljnih postopkov oživljanja, tudi z uporabo avtomatskega zunanjega defibrilatorja.

Branko Košti, ponedeljek, 20. oktober 2025 ob 14:15
Prvi posredovalci GZ Sveti Jurij ob Ščavnici

Prvi posredovalci GZ Sveti Jurij ob Ščavnici

Vsako leto 16. oktobra po vsem svetu obeležujemo dan oživljanja. Letos so se obeleževanju tega dneva pridružili tudi prvi posredovalci GZ Sveti Jurij ob Ščavnici. V nedeljo, 19. oktobra, so v avli KUS za občane pripravili praktični prikaz temeljnih postopkov oživljanja ob srčnem zastoju, pri katerem šteje vsak trenutek, saj se možnost preživetja z vsako minuto neukrepanja zmanjša za 10%.

Prav zaradi nujnosti hitrega in pravilnega oživljanja je pomembno, da se za tovrstno pomoč usposobi čim več ljudi, ki lahko v primeru zastoja srca ukrepajo takoj, saj šteje vsaka sekunda. Seveda je pa za uspešno oživljanje pomembna tudi pravilna izvedba postopkov kot so skrb za varnost bolnika in reševalca, hitro prepoznavanja simptomov, klic v sili, pravilna masaža srca in vdihavanje ter uporaba zunanjega avtomatskega defibrilatorja. Vse to so občanom pri Sv. Juriju prikazali prvi posredovalci in reševalec iz ZD Gornja Radgona, ki pa so verjetno pričakovali, da bodo občani njihov trud poplačali z večjim zanimanjem.

Trenutno imajo 25 usposobljenih prvih posredovalcev, do konca leta so bo njihovo število povečalo

Na območju pristojnosti GZ Sv. Jurij, ki zajema 27 vasi na površini 52 km2, trenutno deluje 25 usposobljenih prvih posredovalcev, njihovo število se bo do konca leta povečalo na 32. Razpolagajo z devetimi AED in reševalnimi torbami v gasilskih domovih, vsak prvi posredovalec ima doma manjšo reševalno torbo, katere je zagotovila zveza, sanitetni material in potrebščine pa je prispeval ZD Gornja Radgona.


Več v Kultura in izobraževanje