Na Cvenu še ohranjajo podeželsko tradicijo, že dvajsetič so pripravili prave domače koline
Ta stara tradicija počasi izumira, a na srečo jo nekatera društva še ohranjajo. Eno takšnih je tudi TD Cven, kjer na Grüntu vsako leto pripravijo prave koline.

Koline so na slovenskem podeželju stoletja predstavljale več kot le nujno zimsko opravilo - bile so pravi družinski in sosedski praznik, ki je združeval trdo delo, bogato kulinariko in obilico dobre volje. Danes, ko je sveže meso dostopno v vsaki trgovini, se ta stara tradicija počasi umika, a na srečo jo nekatera društva in posamezniki vztrajno ohranjajo. Eno takih prizorišč je zagotovo Grünt Turističnega društva Cven, kjer so v soboto, 31. januarja 2026, že dvajsetič pripravili prave domače koline. Letos imajo na posestvu urejen tudi novi pod, na kar so v društvu izredno ponosni, saj nenehno skrbijo, da je prizorišče lepo in urejeno.
Vse se je nekoč začelo zelo zgodaj zjutraj. Preden so šli v hlev, so popili prvi »čaj« - seveda z žganico za pogum in toploto. Glavni mesar je šel v hlev prvi. Prašiča je bilo potrebno zaklati, kri so skrbno zbrali v krnico - to je bila osnova za kasnejše krvavice (koline). Nato so žival odnesli na ploh in se lotili razkosa.
Poseben ponos domače gospodinje je bil debel špeh oziroma slanina - debelejši kot je bil, bolj je dokazoval njeno pridnost in spretnost pri krmljenju prašiča. Brez dobre gospodinje preprosto ni bilo pravih kolin.
Koline so se običajno zavlekle pozno v noč
Ob zajtrku, ki ga je določil prav glavni mesar, je na mizi moralo biti (staro) meso iz tünke (kible). To je bil jasen znak, da je gospodinja dobro poskrbela za zaloge. Večji del mesa so namenili za tünko, če je bilo dovolj špeha, ostale so le kosti in obrezovina.
Delo je trajalo cel dan. Medtem je gospodinja pripravljala jüžino (malico): najpogosteje jetra s kašo in bujto repo z mesom. Vonj po vseh teh dobrotah se je širil po hiši in dvorišču.
Izdelava klobas, krvavic in tlačenke se je običajno zavlekla pozno v noč. Za večerjo je bila na vrsti juha, v kateri se je kuhal hrbet, pečeno meso, sveže klobase in krvavice. Vse skupaj so seveda radodarno zalivali z domačo jabošnico, klintonom in pri dobrih gospodarjih tudi z vinom.
Nekako tako so nekoč potekale koline na prleških in slovenskih kmetijah. In prav tako - z vsem spoštovanjem do tradicije ter upoštevanju sodobnih standardov - so jih v soboto, 31. januarja 2026, obeležili tudi na Grüntu TD Cven.
Foto in video: Sara Vinkovič


