sobota, 27. junij 2026
Sledite nam:

Prlekija-on.net je največji in najbolje obiskan spletni medij v širši Prlekiji, ustanovljen leta 2005. Mesečno nas obišče okoli 450 tisoč obiskovalcev.

Sledite nam

Nastavitev teme

Na OŠ Cvetka Golarja Ljutomer organizirali prvi Podnebni tek

Dogodek je povezal širšo lokalno skupnost in vse sodelujoče spomnil na to, kako pomembna sta skrb za planet in redno gibanje za zdravo življenje.

Podnebni tek na OŠ Cvetka Golarja Ljutomer
Podnebni tek na OŠ Cvetka Golarja Ljutomer

V sredo, 22. 4. 2026, na svetovni dan Zemlje, so na OŠ Cvetka Golarja Ljutomer organizirali prvi Podnebni tek. Ta posebni dogodek je povezal širšo lokalno skupnost in vse sodelujoče spomnil na to, kako pomembna sta skrb za naš planet in redno gibanje za zdravo življenje.

Podnebni tek je bil zasnovan kot povezava vseh projektov Ekošole. Podnebni detektivi so poskrbeli, da so bile poti, po katerih je potekal tek, očiščene in varne. V okviru projekta Odpadkom dajemo novo življenje so izdelali štafetne palice in označbe poti. Ob progah so tekače spodbujali transparenti iz rabljenih oblačil, ki so nastali v okviru projekta Ne zavrzi oblek, ohrani planet. Učenci so se lahko okrepčali z zdravim jabolčnim prigrizkom, pripravljenim v sklopu projekta Hrana ni za tjavendan, na voljo pa so bili tudi napitki iz zelišč s šolskega vrta, pripravljeni v sklopu projekta Šolska vrtilnica.

Vsi učenci so na cilju prejeli medalje, izdelane iz pokrovčkov steklenic za vlaganje, ki so prav tako nastale v okviru projekta Odpadkom dajemo novo življenje.

Za pripravo vabil na dogodek, komunikacijo z gosti, urejanje sponzorjev ter foto in video reportažo so poskrbeli Mladi poročevalci za okolje. Sodelovali so tudi pri raziskovalnem delu dogodka, saj so spoznavali kako nastane anketa. Pripravili so vprašanja, zbirali odgovore, prešteli rezultate in pripravili analizo.

Od načrtovanja do nepozabnega tekaškega dne

Načrtovanje Podnebnega teka se je tako začelo že dolgo pred njegovo izvedbo. Ko je napočil ta pomembni dan, so se zbrali vsi udeleženci in povabljeni gostje - otroci vrtca Buba, učenci in zaposleni OŠ Cvetka Golarja Ljutomer, učenci in zaposleni iz podružnične OŠ Cven, ravnateljica OŠ Cvetka Golarja Ljutomer mag. Mateja Štefanec Vaupotič, ljutomerska županja mag. Olga Karba, gostja iz Plesne šole Nina, Nina Mernik, predstavniki Centra za krepitev zdravja ZD Ljutomer ter predstavnika redarske službe Občine Ljutomer. S tem se je Podnebni tek uradno začel.

Sledilo je ogrevanje udeležencev pod vodstvom predstavnikov Centra za krepitev zdravja ZD Ljutomer. Vsak udeleženec je tekel po predhodno izbrani progi, ki je bila prilagojena njegovim sposobnostim in označena z določeno barvo.

Poseben ponos predstavlja dejstvo, da so vsi učenci proge premagali povsem samostojno. Učitelji in spremljevalci so bili ob progah prisotni predvsem za spodbudo, navijanje in zagotavljanje varnosti.

Ko so učenci dosegli cilj na svojih progah, so počakali na vse ostale udeležence, nato pa skupaj prečkali ciljno črto. Ta trenutek skupne povezanosti in medsebojne podpore je bil za vse izjemno čustven, veselje pa neizmerno.

Vsi udeleženci so povsem zasluženo prejeli medalje. Sledili so ples z gostjo Nino iz Plesne šole Nina, sladkanje s piškoti in napitki ter prijetno druženje ob deljenju prvih vtisov o Podnebnem teku.

Analiza ankete in odzivi udeležencev

Mladi poročevalci za okolje so z anketami zbirali podatke o občutkih učencev pred tekom in po njem. Ugotovili so, da je bil Podnebni tek učencem tako všeč, da bi si želeli, da bi ga ponovili tudi v prihodnjem šolskem letu. Najbolj jim je bilo všeč druženje s prijatelji in tek, nekateri pa so posebej izpostavili tudi ples in telovadbo.

Učenci so pokazali tudi veliko znanja o skrbi za okolje. Največ jih je odgovorilo, da ločujejo odpadke, ugašajo luči, hodijo peš ali se vozijo s kolesom. Mnogi so zapisali tudi dodatne ideje za skrb za okolje, kot so pobiranje smeti, sodelovanje v čistilnih akcijah, skrb za vrt ter podarjanje oblačil in igrač.

Skozi gibanje, druženje in skupne dejavnosti so učenci spoznavali, kako lahko vsak posameznik prispeva k bolj čistemu, zdravemu in prijaznemu planetu.